فرمول ساده  برای عقد قراردادهای بین المللی  فوتبال -  دادرس:  باید جیبت را ببندی و ذهنت را باز کنی
سرویس ورزشی - مدیرعامل اسبق باشگاه‌ پیکان گفت: فرمول ساده قراردادهای موفق خارجی این است که جیب خودت را ببندی و ذهنت را باز کنی.

به گزارش سرویس ورزشی برخط نیوز به نقل از فارس - مهدی دادرس در گفت وگو با خبرنگار ورزشی در مورد دلیل شکست باشگاه های ما در قراردادهای بین المللی با مربیان و بازیکنان خارجی اظهار داشت: علت این مسئله خیلی ساده است. مدیران ما اشرافی به قوانین و امور حقوقی بین الملل ندارند و گاهی از مدیران حقوقی ضعیفی برای عقد قراردادها استفاده می کنند و آنها نیز ریزه کاری ها را نمی دانند این مسائل پیش می آید.

وی افزود: البته صرفاً مشکل قرارداد نیست  بلکه طرز به کارگیری و استفاده از مربی و بازیکن خارجی را گاهی نمی دانیم و در نهایت تاوان آن را پس می دهیم. سهل انگاری و در حالت بدبینانه لج و لجبازی در برخی باشگاه ها باعث عقد چنین قراردادهای خارجی می شود. مدیرعامل می گوید من که می روم پولش را که نمی خواهم بدهم مدیرعامل بعدی باید بیایید و پول این قرارداد به گردن او خواهد بود. عمر مدیریت در باشگاه ها ما هم خیلی کوتاه است.

مدیرعامل اسبق باشگاه پیکان عنوان کرد: در قرارداد استراماچونی که اکنون باید حدود 1.5 میلیون یورو باشگاه استقلال غرامت بدهد مدیرعامل جدید گناهکار نیست و این پرونده از گذشته به او رسیده است. گاهی نبود اطلاعات حقوقی و گاهی هم شیطنت ها باعث تشکیل چنین پرونده هایی می شود. 

مدیرعامل اسبق باشگاه سایپا با اشاره به راهکاری برای عقد قراردادهای موفق با بازیکنان و مربیان خارجی گفت: فرمول آن خیلی ساده است. متأسفانه این فرمول ساده را مدیران ما گاهی انجام نمی دهند که دلیلش همانطور که گفتم نداشتن اشراف اطلاعاتی و حقوقی یا جوزدگی و هیجان برای عقد قرارداد با یک مربی یا بازیکن خارجی است. من هم در باشگاه های مختلف مدیریت کرده ام هم در فوتبال هم در بسکتبال و هم در والیبال مربی و بازیکن خارجی استخدام کرده ام. با هیچکدام آنها  شکایت و شکایت کشی و پرداخت جریمه و غرامت نداشتیم. در فوتبال مشاور بکن باوئر را به باشگاه آوردم و از او مشاوره گرفتم و همکارم شد بدون هیچ مشکلی تمام این خارجی ها آمدند و رفتند. علتش هم این بود که صادقانه رفتار کردم به فکر این نبودم که این فرد و آن فرد پول ببرند. فرمول ساده قراردادهای موفق خارجی این است که جیب خودت را ببندی و ذهنت را باز کنی.

وی تأکید کرد: در هیچ جا به جز منافع ملی و منافع کشور و باشگاه به چیز دیگری در قراردادهای بین المللی فکر نکرده ام. همان مربی خارجی که آوردیم و والیبال ایران را متحول کرد و او را به یزدانی خرم معرفی کردم فقط و فقط فکرم به منافع کشور و ورزش کشور بود نه اینکه چه کسی سود یا درصدی از این قرارداد ببرد. چون می دانستم پولی که هزینه می شود چقدر سخت به دست می آید. برای یک دلار آن زحمت زیادی در کشور کشیده شده و نمی خواستم متضرر شویم. 

عضو کمیته استیناف فدراسیون فوتبال تأکید کرد: در زمان مدیریتم با 20-30 بازیکن مربی و خارجی قرارداد امضا کرده ام. بازیکنان آمریکایی و آلمانی که هیچکدام طلبکار از کشورمان خارج نشدند با همه آنها تسویه حساب کردیم و به خوبی و خوشی رفتند. پس باید در عقد قراردادهای خارجی ذهنت را باز کنی و جیبت را ببندی این یک فرمول ساده است و تعجب می کنم که این همه پرونده بین المللی خارجی علیه باشگاه های ما به وجود آمده است. وقتی به تعهدات عمل نکنی باید چنین شرایطی پیش بیاید بعد از آن هم پول مملکت و هم آبروی مملکت می رود.

وی افزود: مگر می شود این همه پرونده بین المللی در فیفا و دادگاه عالی ورزش داشته باشیم. بهتر است مدیران باشگاهی ما ملی فکر کنند. مدیرعامل بعدی هم که می آید یک ایرانی است بنابراین نخواهند که به گردن مدیرعامل بعدی بیندازند و رفتار صادقانه ای داشته باشند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط