پایان تلخ یک آچار فرانسه در تیم ملی

پایان تلخ یک آچار فرانسه در تیم ملی

۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۶ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس ورزشی - خبرورزشی : به احتمال فراوان وحید امیری چپ پای سرشناس پرسپولیس با نیمکت نشینی مطلق در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به کار خودش در تیم ملی پایان داد.

به گزارش سرویس ورزشی برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - وحید امیری فوتبال حرفه ای را خیلی دیر و از ۲۴ سالگی آغاز کرد اما خیلی زود نام خودش را بر سر زبان ها انداخت و به پیراهن تیم ملی ایران رسید.

اوج درخشش او در جام جهانی ۲۰۱۸ بود. اغراق نیست اگر بگوییم وحید امیری بهترین بازیکن تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه بود. شاید بسیاری از اهالی فوتبال امیری را در تورنمنت روسیه با آن تونل معروفی که از بین پاهای پیکه ایجاد کرد به خاطر بیاورند اما اگر یک بار دیگر فیلم سه بازی مقابل مراکش، اسپانیا و پرتغال را مرور کنید به این مهم پی خواهید برد که وحید امیری همراه با امید ابراهیمی بهترین بازیکنان تیم ایران در آن تورنمنت بودند.

آن روزها هم مثل امروز در حاشیه تیم ملی بحث تأثیرگذاری بازیکنان داخلی و لژیونرها مطرح بود. برخی درخشش گاه و بیگاه لژیونرها در تیم های باشگاهی شان را مثل چماق بر سر هواداران فوتبالیست های داخلی می کوبیدند و در مقابل برخی اعتقاد داشتند بازیکنان شاغل در لیگ برتر خودمان که حضور مستمری در ترکیب اصلی تیم های خود دارند، کارگشاتر و کارامدترند.

در پایان آن تورنمنت که تیم ملی با ۴ امتیاز و کمی بدشانسی از صعود به مرحله بعد بازماند، آن دسته که اعتقاد به کارایی بالاتر بازیکنان داخلی داشتند سر بلند شدند چرا که امیری و ابراهیمی بالاتر از هر لژیونری بهترین عملکرد را ارائه دادند.

پایان تلخ یک آچار فرانسه در تیم ملی/ انتهای مسیر ستاره ای که یکی از لحظات ماندگار جام جهانی را رقم زد

۴ سال بعد و در آستانه جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، وحید امیری دچار مصدومیت از ناحیه کمر شد. با اینکه امیری بعد از حدود ۴ ماه درگیری با عمل جراحی کمر آماده بازی شده و در چهار، پنج بازی آخر پرسپولیس در لیگ برتر به تیم ملی دعوت شده بود اما همه تصور می کردند کی روش با توجه به مدل فوتبالی که از تیمش می خواهد و قابلیت های چندگانه امیری حتماً از او استفاده خواهد کرد. امیری بازیکنی با قابلیت بازی در تمام خطوط و با شرح وظایف متفاوت است. او در پرسپولیس این سال ها در سیستم ۲-۴-۴ هم دفاع چپ بوده، هم هافبک چپ و هم مهاجم. امیری در سیستم ۳-۳-۴ تیم ملی در دوره قبلی جام جهانی به عنوان یکی از بازوهای خط میانی در ترکیب قرار گرفت کما اینکه در همان سیستم می تواند مدافع چپ یا وینگر چپ هم باشد.

با چنین قابلیت هایی و با در نظر گرفتن آمادگی امیری، کی روش از این بازیکن نه در مقابل انگلیس و نه در دیدار با ولز استفاده نکرد. طعنه آمیز آن که در دیدار با آمریکا وقتی نه احسان حاج صفی و نه میلاد محمدی توانستند انتظارات را برآورده کنند باز هم کارلوس کی روش ترجیح داد ابوالفضل جلالی جوان را به زمین بفرستد و وحید امیری را نادیده بگیرد.

حالا وحید امیری در ۳۴ سالگی به پایان کار خود در تیم ملی نزدیک شده است. به نظر هم می رسد با وجود جوانان با انگیزه ای مثل ابوالفضل جلالی، امید نورافکن و ... او دیگر شانسی برای دعوت به تیم ملی نداشته باشد و جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، آخرین حضور این بازیکن چپ پا در تیم ملی ایران بوده باشد.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط