ارتباط مستقیم پژوهش های جهاددانشگاهی با نیازهای مردم و تولید فناوری
سرویس علم و فناوری - معاون پژوهش و فناوری‌ جهاددانشگاهی گفت: جهاددانشگاهی همواره از دو عنصر علم و دانش و تلاش جهادی برای حل مشکلات و نیازهای امروز و آینده جامعه به‌صورت دانش‌بنیان بهره برده که این هدف اصلی برای پژوهش در حوزه‌های مختلف از جمله پزشکی، پژوهش‌های کاربردی و توسعه‌ای است.

دکتر محمدرضا پورعابدی امروز در مراسم افتتاحیه کنگره زخم و ترمیم بافت که به صورت مجازی برگزار شد، افزود: هرچند که در این نگاه لبه های دانش همواره مورد رصد پژوهشگران جهاددانشگاهی نیز بوده است، نگاه پژوهشگران و اعضای هیات علمی جهاددانشگاهی مثال قهرمانی است که در لباس دانش و پژوهش برای پاسخ به نیازهای جامعه قدم برداشته است.

وی با تأکید بر این‎ که در جهاددانشگاهی پژوهش های پژوهشگران به طور مستقیم با نیازهای مردم و تولید فناوری در ارتباط است، تصریح کرد: از نگاه ما، پژوهشگران باید قهرمانان این ملت باشند که با تمام مشکلات و سختی ها، دشوارترین مسیرها را برگزیدند تا با استفاده از تمامی پتانسیل های موجود در بستر جهاددانشگاهی با بسیج تمامی امکانات دانشگاهی و علمی، خدمتی شایسته به مردم ایران ارائه دهند.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه پزشکی، زمانی که دانش جدید درمان ناباروری در دسترس مردم نبود، جهادگران دانشگاهی و پژوهشگران و اعضای هیات علمی با رصد نیاز مردم با امکانات بسیار محدود دانش آن را فراگرفتند و با محدودترین منابع موجود از ابزار پژوهش برای خدمت به مردم استفاده کردند. اینک باعث افتخار فراوان است که مراکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی یک سرمایه اجتماعی مردمی بسیار ارزشمند برای جهاددانشگاهی و کشور به شمار می آیند.

وی با اشاره به زمان فعالیت اولین پژوهشگران جهاددانشگاهی ادامه داد: جالب است بدانیم که تاریخ فعالیت اولین پژوهشگرانی که در جهاددانشگاهی با هدف استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری های صعب العلاج فعالیت خود را آغاز کردند، به اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد شمسی بازمی گردد و اولین گروه پژوهشی سلول های بنیادی نیز در سال ۱۳۸۲ موفق به اخذ مجوز شد.

پورعابدی با تاکید بر این که مرکز تحقیقات علوم سلولی رویان در این سال ها همواره جزء بهترین ها بوده است، گفت: جدیدترین ثمره این فعالیت های مستمر و پیگیر راه اندازی مرکز پیشرفته محصولات سلولی (ATMP) و مشارکت در راه اندازی اولین کارخانه تولید فرآورده های سلولی خاورمیانه، شروع بیش از ۱۰ کارآزمایی بالینی در حوزه سلول درمانی و سلول های بنیادی را می توان به عنوان مدلی موفق از پژوهش های توسعه ای و کاربردی با رویکرد حرکت در مرزهای دانش نام برد.

وی تصریح کرد: اولین محصول حاصل از سلول های بنیادی برای درمان بیماران مبتلابه کووید ۱۹ نیز از محل این محصولات در کارآزمایی بالینی انجام شد و امیدواریم با نتایج مثبت آن بتوانیم نقشی در درمان بیماران مبتلابه کویید ۱۹ برداریم.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی افزود: توسعه فعالیت های طب بازساختی مبتنی بر تلفیق مهندسی مواد و مهندسی سلول نه تنها در رویان که در پژوهشگاه ابن سینا برای درمان ضایعات استخوانی و غضروفی و زخم های مزمن و در سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی در حوزه ژن درمانی برای بهبود فرآیندهای سلول درمانی را شاهد هستیم.

پورعابدی در رابطه با فعالیت جهاددانشگاهی در حوزه سرطان پستان که شایع ترین سرطان بانوان ایرانی است، ادامه داد: پس از سال ها موجب افتخار جهاددانشگاهی است که اعلام کنیم پژوهشکده معتمد در قالب ۹گروه پژوهشی از پژوهش های بالینی گرفته تا زیست فناوری دارویی و ایمنی درمانی سرطان گامی کوچک ولی بسیار مهم و اساسی برای تشخیص زودرس و درمان مؤثر این بیماران برداشته است.

وی افزود: با توجه به بوم شناسی ایران و تنوع گیاهان دارویی در ایران، پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی به عنوان مرکز تحقیقات گیاهان دارویی کشور و منطقه، با بهره گیری از حضور بیش از ۵۰ عضو هیات علمی و محقق در قالب چهار گروه پژوهشی و پوشش زمینه های تحقیقات کاربردی گیاهان دارویی و داروها فعالیت دارد. راه اندازی خط تولید دو داروی گیاهی لیورسیل و ملیتروپیک برای درمان بیماری های متابولیک و کنترل علائم آلزایمر را می توان از دستاوردهای شاخص اخیر این مرکز نام برد.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی تصریح کرد: در حوزه زیست فناوری پزشکی علاوه بر حوزه ناباروری، سلول درمانی و طب بازساختی و سرطان، زیست فناوری جانوری یکی دیگر از افتخارات قابل ذکر جهاددانشگاهی است. در حوزه زیست فناوری جانوری در پژوهشکده زیست فناوری جانوری رویان و پژوهشگاه ابن سینا شاهد پژوهش های کاربردی در اصلاح نژاد و تولید نژادهای برتر در انواع دام های پر محصول هستیم.

پورعابدی بیان کرد: پژوهش های متعدد و موفق گروه ایمونولوژی تولید مثل درباره موضوعاتی همچون واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به اسپرم و جنین، آنتی بادی ها و سقط مکرر، موجب شکل گیری مرکز تحقیقات آنتی بادی مونوکلونال در سال ۱۳۷۹ و تأسیس مرکز تحقیقات نانوبیوتکنولوژی در سال ۱۳۸۴ در پژوهشگاه ابن سینا شد.

وی با اشاره به این که پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی در راستای گسترش دانش بومی پیرامون سلامت همگانی در سال ۱۳۷۹ تأسیس شده است، گفت: این پژوهشکده با حضور جمعی از متخصصان علوم بهداشتی فعالیت های پژوهشی خود را با رسالت ارتقای سطح سلامت افراد جامعه در گروه های پژوهشی سه گانه و اولین مرکز تحقیقات سنجش سلامت به انجام می رساند.

پورعابدی افزود: زمانی که زخم های مزمن در کشور ما برای بیماران مشکلات زیادی را به وجود آوردند، علاوه بر وجود بهترین و مدرن ترین بیمارستان ها و نامدارترین متخصصان، اما از جنبه های مختلف، زخم های مزمن جزء موارد مورد غفلت در نظام سلامت محسوب می شود که در جهاددانشگاهی پس از هدف گذاری به منظور پیشگیری و درمان زخم های مزمن، پژوهشکده فناوری های نوین زخم و ترمیم بافت تأسیس شد.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی بیان کرد: اکنون در مجموعه جهاددانشگاهی، پژوهشگران و اعضای هیات علمی در قالب دو پژوهشگاه، ۹ پژوهشکده، ۱۲ مرکز تحقیقات مصوب شورای گسترش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۳۸ گروه پژوهشی، تنها با یک هدف پژوهش می کنند. پیدا کردن راهی برای پیشگیری و کاهش درد و آلام بیماران، این یک شعار نیست، بلکه مدلی است که جهاددانشگاهی در این سال ها بر پایه منابع مالی محدود و متکی به خود ارائه کرده است و به لحاظ اثربخشی و اقتصادی بودن مورد ارزیابی قرارگرفته است.

وی ادامه داد: اگرچه در این بین موارد ناموفقی نیز وجود دارد، ولی کارنامه جهاددانشگاهی در حوزه پزشکی، می تواند به شایستگی الگوی مناسبی برای توسعه پژوهش های کاربردی و توسعه ای با رویکرد حرکت در مرز دانش باشد. در جهاددانشگاهی پژوهش و درمان در کنار هم دیده شده است. ما در صدد هستیم که با پایش این مدل از جنبه های مختلف به بهبود کیفیت فعالیت های گروه ها و پژوهشکده ها در جهاددانشگاهی بپردازیم و امید داریم که همواره پژوهشگران جهاددانشگاهی به عنوان قهرمانان ملت عزیزمان یاد شوند.

پورعابدی گفت: یکی از برنامه های مؤثر در توسعه این علوم در کشور و تعامل با جامعه علمی بین المللی، برگزاری جشنواره های بین المللی بوده است، زیرا جهاددانشگاهی معتقد است تولید علم بدون ترجمان آن، کمک چندانی به جامعه بشری نخواهد کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز