تبدیل متان به متانول در دمای اتاق با کاتالیزور جدید

تبدیل متان به متانول در دمای اتاق با کاتالیزور جدید

۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس علم و فناوری - دانشمندان به روش جدیدی برای تبدیل متان موجود در گاز طبیعی به متانول دست یافته‌اند که این کار را با استفاده از انرژی کمتری محقق می‌کند.

به نقل از نیو اطلس، متانول پتانسیل گسترده ای به عنوان یک سوخت پاک برای تأمین انرژی خودروهای پیشرفته یا تولید مواد پلاستیکی یا سایر مواد شیمیایی دارد و اخیراً شاهد آن هستیم که چطور تولید آن می تواند یک مزیت برای محیط زیست باشد.

اکنون دانشمندان دانشگاه ایلینوی شیکاگو(UIC) یک کاتالیزور یافته اند که اجازه می دهد متان موجود در گاز طبیعی به روش بسیار کم مصرف نسبت به راهکارهای موجود به متانول تبدیل شود.

در حالی که گاز طبیعی هنگام سوختن حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد کربن دی اکسید کمتری نسبت به سایر سوخت های فسیلی تولید می کند، اما هنوز هم یک عامل قابل توجه در انتشار کربن و ایجاد تغییرات آب و هوایی است و طبق گفته محققان، گاز طبیعی در سال ۲۰۱۹ حدود ۱.۶ گیگا تن گاز گلخانه ای را از آمریکا به جو زمین فرستاده است.

متان به عنوان مولفه اصلی گاز طبیعی عمل می کند و با تبدیل آن به متانول پاک، دانشمندان راهی سبزتر برای این منبع سوختی می بینند، هرچند که این فرآیند تبدیل، شامل گرما و فشار زیادی است که خود باعث انتشار مقدار قابل توجهی کربن می شود.

"مینش سینگ" نویسنده این تحقیق جدید می گوید: محققان به روش های تبدیل متان به متانول در دمای محیط علاقه مند شده اند تا گرما و فشاری را که در حال حاضر در فرآیندهای صنعتی برای انجام این تبدیل مورد نیاز است، کنار بزنند.

دلیل اینکه برای این فرآیند تبدیل به چنین گرما و فشار شدیدی نیاز است، این است که پیوندهای هیدروکربنی درون متان ابتدا باید شکسته شوند. تیم محققان دانشگاه ایلینوی اکنون یک کاتالیزور جدید ساخته شده از تیتانیوم و مس را شناسایی کرده است که باعث می شود این تبدیل در دمای اتاق انجام شود و برای شروع واکنش شیمیایی فقط به مقدار کمی برق نیاز است.

"آدیتا پراجاپاتی" از محققان این مطالعه می گوید: ما توانسته ایم دمای مورد نیاز برای انجام این فرآیند را از بیش از ۲۰۰ درجه سانتیگراد به دمای اتاق که حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است، کاهش دهیم.

از آنجا که این روش جدید برای تولید گرما و فشار به ماشین آلات پیچیده در مقیاس صنعتی احتیاج ندارد، محققان می گویند این سیستم می تواند به راحتی و با قیمت پایین راه اندازی شود. آنها برای این فناوری ثبت اختراع کرده اند و معتقدند که یک سیستم کوچک و قابل حمل می تواند روزانه چندین لیتر متانول تولید کند.

"سینگ" می گوید: فرآیند ما نیازی به متمرکز سازی ندارد و می توان آن را در فضایی به اندازه یک وانت اجرا کرد و قابل حمل است.

این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Science منتشر شده است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز