دیپلماسی واکسن: بسیاری از مردم جهان در نهایت با واکسن ّ های کرونای چینی ایمن خواهند شد
سرویس علم و فناوری - هواپیمای مملو از واکسن‌های کرونا در اواخر ماه ژانویه تازه در فرودگاه سانتیاگو پایتخت شیلی توقف کرده بود که سباستیان پینرا، رئیس‌جمهور که به استقبال آن رفته بود، گفت: «امروز روز شعف و شادی و امید است.»

به نقل از آسوشیتدپرس منبع آن امید: چین بود- کشوری که شیلی و چندین کشور دیگر برای کمک برای نجات یافتن از پاندمی کووید-۱۹ به آن وابسته هستند.

دیپلماسی واکسن چین با موفقیتی غافلگیرکننده همراه شده است:چین وعده داست که تقریبا نیم میلیارد دوز از واکسن های کرونایش را به بیش از ۴۶۵ کشور بدهد. در حالیکه فقط چهار شرکت واکسن سازی از شرکت های واکسن سازی بسیار چنین مدعی هستند که می تواند امسال دست کم ۲.۶ میلیار دوز واکسن تولید کنند، بخش بزرگی از جمعیت جهان در نهایت واکسن های گران قیمت غربی دسترسی که از لحاظ میزان اثربخشی بالا در صدر اخبار قرار می گیرند، دسترسی نخواهند یافتد، بلکه واکسن های فروتن چینی را که اثربخشی های پایین تر دارند، دریافت خواهند کرد.

با وجود کمبود داده های علنی درباره واکسن های چینی، دودلی فراگیری درباره اثربخشی و بی خطربودن این واکسن ها در کشورهای به آنها وابسته هستند، وجود دارد. با این وجود، تزریق واکسن های چینی از هم اکنون در بیش از ۲۵ کشور آغاز شده است و واکسن های چینی به ۱۱ کشور دیگر هم تحویل شده اند.

توزیع گسترده این واکسن ها «کودتایی» بالقوه برای ترمیم وجهه چین است که عزمش را جزم کرده است تا خودش را از سوژه بی اعتمادی به خاطر مدیری نادرست ر ابتدای شیوع کووید-۱۹ به نجات بخش جهان متحول کند. چین نیز مانند هند و روسیه در تلاش است تا حسن نیت خود را به جان نشان دهد و قول داده است و حدود ۱۰ برابر شمار واکسن هایی که در داخل این کشور توزیع کرده است را به کشورهای دیگر عرضه کند.

کریشنا اوادایاکومار، رئیس مرکز ابدعات بهداشت جهانی دوک در دانشگاه دوک در انگلیس می گوید: «ما یقینا شاهد شروع بازی دیپلماسی واکسن در زمان واقعی هستیم و چین از لحاظ توانایی تولید واکسن های کرونا درون چین و قرار دادن آنها در اختیار کشورهای دیگر پیشتاز است. برخی از این واکسن ها به کشورها اهدا می شوند، برخی دیگر به کشورها فروخته می شوند و برخی دیگر از آنها با تامین وام مربوط به آنها فروخته می شوند.»

چین گفته است که در حال عرضه «کمک واکسن» به ۵۳ کشور و صادرات واکسن به ۲۷ کشور دیگر است. اما پکن «دیپلماسی واکسن» را انکار کرد و یک سخنگوی وزارت خارجه چین گفت چین دادن واکسن کرونا به کشورهای دیگر را یک «نیکوکاری عمومی جهانی» می شمارد و هر رابطه ای میان صادرات واکسن ها و بهبودبخشیدن به تصویر چین در جهان را تکذیب کرد.

چین کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط را هدف قرار داده است که از کشورهای ثروتمند که اغلب واکسن های گران قیمت تولید شده بوسیله شرکت های مانند فایزر و مدرنا را پیش خرید کرده اند، عقب افتاده اند. با وجودی که چین تاخیرهای خودش در واکسن های کرونایش در برزیل و ترکیه را داشت، اما اکنون عمدتا از بر عرضه کندتر از حد انتظار تولیدات واکسن سازهای آمریکایی و اروپایی سود ببرد.

شیلی هم مانند بسیاری کشورهای دیگر دوزهای کمتری از میزان وعده داده شده ابتدایی واکسن کرونای فایزر دریافت کرده است. شیلی در یک ماه پس از شروع واکسیناسیون عمومی اش در اواخر ماه دسامبر (دی ماه) فقط حدود ۱۵۰۰۰۰ دوز از ۱۰ میلیون واکسن فایزر سفارش داده شده اش را دریافت کرد.

فقط هنگامی که شرکت چینی سینوواک بیوتک ۴ میلیون دوز از واکسن های کرونایش در اواخر ماه ژانویه (بهمن) در اختیار شیلی گذاشت، این کشور توانست واکسیناسیون عمومی جمعیت ۱۹ میلیون نفری ش را با سرعتی کم نظیر بالا ببرد. شیلی اکنون پنجمین کشور جهان از لحاظ شمار واکسیناسیون سرانه کرونا است.

خانم ویلما اورتیز  واکسن کرونای سینوواک را در مدرسه ای در محله نونوآی سانتیاگو به همراه حدود ۶۰ نفر دیگر دریافت کرد. گرچه او خودش را آدمی «تا حدی بدبین» توصیف می کند، می گوید درباره واکسن ّ های چینی در اینترنت جستجو کرده و راضی شده است.

او می گوید: «من ایمان و اعتماد بالایی به این واکسن دارم.»

منبع : همشهری آنلاین