تسلط 2 اپراتور موبایل بر اینترنت کشور

تسلط 2 اپراتور موبایل بر اینترنت کشور

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۱ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس علم و فناوری - براساس گزارش جدید رگولاتوری دسترسی ۸۰ میلیون کاربر به اینترنت پهن‌باند در کشور به وسیله ۲‌ اپراتور موبایل است که مانند ماجرای کلاب‌هاوس به آنها قدرت کنترل و مدیریت شبکه ارتباطی کشور را می‌دهد.

عمادالدین قاسمی پناه: بعد از حدود یک ماه ونیم کشمکش دولت با ۲ اپراتور مسلط موبایل کشور به خاطر اختلال عمدی و مشهود در دسترسی به شبکه اجتماعی کلاب هاوس، هنوز ماجرا به هیچ سرانجامی نرسیده است. به تازگی دیوان عدالت اداری حتی مصوبه هیأت وزیران برای جریمه روزانه ۵۰ میلیارد تومانی و کاهش مدت اعتبار پروانه آنها را متوقف کرده تا فعلا قطع دسترسی غیرقانونی میلیون ها کاربر به کلاب هاوس پابرجا باقی بماند.

طی این مدت، فضای ابهام و سکوت، بر شائبه های فیلترشدن این اپلیکیشن صحه می گذاشت تا اینکه سرانجام مشخص شد که ۳ اپراتور مسلط کشور با ایجاد اختلال عمدی به اشکال گوناگون، دسترسی به این اپلیکیشن را محدود کرده اند. اگرچه سازمان تنظیم مقررات جزئیات فنی اختلال از سوی این اپراتورها را به تفکیک اعلام و هیأت وزیران هم جریمه هایی را برای آنها اعمال کرد، اما با رأی دیوان عدالت اداری، اعمال جریمه ها متوقف شد.

تسلط 2 اپراتور موبایل بر اینترنت کشور

گزارش جدید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی حاکی از ضریب نفوذ بیش از ۱۰۰درصدی اینترنت همراه در کشور است که نشان می دهد ۲ اپراتور مسلط کشور با بیشترین کاربر، انحصار اینترنت پهن باند سیار کشور را در اختیار دارند.

انحصار فلج کننده

گزارش رگولاتوری جدولی را در بخش «وضعیت توسعه ارتباطات پهن باند سیار کشور تا پایان سه ماهه چهارم سال ۹۹» منتشر کرده که نشان می دهد مجموع مشترکان دو اپراتور مسلط کشور از ۸۰ میلیون کاربر عبور کرده است. به عبارت دیگر، اپراتور اول با ۴۳ میلیون و ۷۷۱ هزار و ۳۸۳ کاربر و دومی با ۳۶ میلیون و ۷۴۲ هزار و ۴۱۰ کاربر توانسته اند بازار اینترنت سیار را به انحصار خود درآورند.

درواقع، اگر روزی این دو اپراتور تصمیم بگیرند که اقدامی در اینترنت کشور انجام دهند که منجر به محدودیت در دسترسی کاربران بشود، چیزی شبیه فلج شدن اینترنت کشور خواهد بود. این در حالی است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به عنوان نهاد ناظر اپراتورها، کاری از دستشان ساخته نیست. براساس قانون فیلترینگ و قطع دسترسی به پلتفرم ها یا باید از طریق کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه یا حکم قضایی صورت بگیرد. این در حالی است که هیچ کدام از این مراجع درباره فیلترینگ کلاب هاوس حکمی صادر نکرده اند.

براساس گزارش رسمی سازمان تنظیم مقررات، اپراتور همراه اول با تغییر DNS ها، دسترسی کاربران را به کلاب هاوس قطع کرده است. ایرانسل هم با استفاده از ۲ روش تغییر در نحوه مسیریابی و حذف بسته ها اقدام به ایجاد اختلال در کلاب هاوس کرده است.

از جمله دلایلی که باعث شده چنین فضای انحصاری برای اپراتورها ایجاد شود، می توان به توسعه نیافتن اینترنت پهن باند ثابت در کشور اشاره کرد. این مسئله باعث سوق پیداکردن مردم به اینترنت ۳G و LTE شده است.

شرکت مخابرات که انحصار پهن باند ثابت را در اختیار دارد، در توسعه زیرساخت های فیبرنوری و دسترسی کاربران به اینترنت ثابت، کمترین اقدام را انجام داده است. اگرچه براساس گزارش رگولاتوری، ضریب نفوذ پهن باند ثابت کشور هم رشد یافته و به ۶۱/۱۲درصد رسیده، اما در مقایسه با ضریب نفوذ اینترنت سیار، قابل توجه به نظر نمی رسد. این در حالی است که در کشورهای دیگر اینترنت ثابت با داشتن سرعت بسیار بالاتر و داشتن هزینه کمتر برای کاربران مسیر اصلی ارتباط مردم با شبکه جهانی به حساب می آید.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط نیوز