آیا ویتامین ها از بیماری های قلبی و سرطان پیشگیری می کنند؟ -  دو ویتامینی که ممکن است مضر هم باشند
سرویس علم و فناوری - یک کارگروه پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا می‌گوید درباره تاثیراغلب مکمل‌های ویتامینی و مواد معدنی در پیشگیری از سرطان و بیماری قلبی شواهد کافی وجود ندارد.

به نقل از وب ام دی در پیش نویس جدید توصیه های «کارگروه خدمات پیشگیری آمریکا» آمده است با این که شواهد درباره اثربخشی اعلب مکمل ها و مواد معدنی هنوز روشن نیست، اما دست کم دو فراورده ویتامینی هستند که شواهد محکمی درباره بی تاثیر بودنشان در کاهش خطر دچار شدن به این بیماری ها وجود دارد. این کارگروه هیچ سودمندی در مصرف ویتامین E از این لحاظ پیدا نکرد و به این نتیجه رسید که مصرف مکمل «بتا- کاروتن» حتی ممکن است از این لحاظ زیان آور هم باشد.

پژوهشگران در این کارگروه می گویند توصیه می کنند مکمل های ویتامین E و بتا-کاروتن برای پیشگیری از بیماری قلبی و سرطان مصرف نشوند.

به گفته این پژوهشگران مصرف مکمل «بتا- کاروتن» ممکن است خطر سرطان ریه را در افرادی که از قبل در معرض این بیماری هستند، مثلا سیگاری ها را افزایش دهد و همچنین خطر مردن به  علت بیماری قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد.

این کارگروه به طور جداگانه توصیه می کند زنانی که قصد دارند باردار شوند یا می توانند باردار شوند، مکمل های اسید فولیک مصرف کنند.

بیماری قلبی و سرطان دو علت اصلی مرگ و میر در بسیاری از جوامع هستند. التهاب و آنچه اصطلاحا «استرس اکسیداتیو» نامیده می شود، ممکن است نقشی در هر دوی این بیماری ها داشته باشند. بنابراین مصرف مکمل های ویتامینی به عنوانی شیوه ای برای کمک به پیشگیری از این دو بیماری مطرح بوده اند.

بنابراین این کارگروه به بررسی این موضوع پرداخت که آیا مصرف ویتامین ها و مواد معدنی می تواند به پیشگیری از این بیماری های مهم کمک کنند یا نه و به این نتیجه رسید که شواهد کافی درباره اثربخشی ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل های مولتی ویتامینی در پیشگیری از این بیماری ها وجود ندارد و خواستار پژوهش بیشتر در این باره شد.

منبع : همشهری آنلاین