آمریکا نیم میلیارد دوز واکسن کرونای فایزر را در میان 100 کشور توزیع می کند
سرویس علم و فناوری - آمریکا برای خریدن نیم میلیارد دوز واکسن کرونا با شرکت فایزر به توافق رسیده است تا این واکسن‌ها را به عنوان بخش اصلی ابتکار عمل دولت بایدن برای واکسیناسیون جهانی بر ضد کووید-۱۹ در میان حدود ۱۰۰ کشور جهان توزیع کند

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - گاردین بر اساس این برنامه که انتظار می رود جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا امروز (پنجشنبه) در انگلیس اعلام کند، آمریکا پول واکسن ها را بر اساس قیمت تمام شده خواهد پرداخت. نخستین ۲۰۰ میلیون دوز واکسن در سال جاری میلادی و بقیه ۳۰۰ میلیون دوز در نیمه اول سال آینده توزیع خواهند شد.

بر اساس این گزارش ها این واکسن ها از طریق برنامه کواکس، ابتکار عمل جهانی برای کمک به کشورهای درحال توسعه برای رویارویی با پاندمی، توزیع خواهند شد و در اختیار تا ۹۲ کشور با درآمد پایین تر و کشورهای اتحادیه آفریقا قرار خواهند گرفت.

ابتکار عمل واکسیناسیون جهانی بخشی از راهبرد گسترده تر بایدن برای بازگرداندن نفوذ جهانی و قدرت نرم آمریکا است که به اعتقاد او در دوران چهار ساله ریاست جمهوری دونالد ترامپ تخریب شد و  در مواجهه با سیاست های به طور فزاینده تهاجمی چین و روسیه قرار دارد.

فایزر تا به حال درباره گزارش ها در این باره اظهارنظری نکرده است، اما انتظار می رود آلبرت بورلا، مدیرعامل این شرکت در هنگام اعلام این طرح در انگلیس در کنار بایدن باشد.

منبع : همشهری آنلاین