تشخیص افسردگی بر اساس تغییر در صدا به کمک هوش مصنوعی

تشخیص افسردگی بر اساس تغییر در صدا به کمک هوش مصنوعی

۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۲ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس علم و فناوری - دانشمندان در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک برنامه تلفن هوشمند هستند که بر اساس تغییر در صدای کاربر، ابتلای وی به اختلال افسردگی را تشخیص می‌دهد.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس - دیلی میل، دانشمندان در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک برنامه تلفن هوشمند هستند که بر اساس تغییر در صدای کاربر، ابتلای وی به اختلال افسردگی را تشخیص می دهد.

حدود ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به افسردگی مبتلا هستند و این اختلال مهم ترین عامل ناتوانی در سراسر جهان محسوب می شود.

طبق گفته محققان در دانشگاه مریلند، هماهنگی گفتاری با افسردگی فرد تغییر می کند. آنها می گویند افراد افسرده نمی توانند با سرعت فکر کنند و سرعت مکالمه آنها با مکث های طولانی تر همراه است و نسبت به شدت افسردگی مکث انها در مکالمات نیز طولانی تر می شود. 

یک برنامه تشخیص صدا که با الگوریتم های مختلف آموزش ماشین با یکدیگر ترکیب شده است و مبتنی بر شبکه های عصبی مصنوعی است می تواند به تشخیص افسردگی از صدای فرد کمک کند.

برنامه مذکور به بیماران و اطرافیان کمک می کند تا از تغییرات بالقوه تهدیدکننده سلامت روان خود مطلع شوند؛ این پروژه توسط «Carol Espy-Wilson»  استاد مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه مریلند هدایت می شود.

در طی ۱۸۰ مین اجلاس انجمن صوتی آمریکا که تقریباً از ۸ تا ۱۰ ژوئن برگزار  می شو ، پروفسور اسپی-ویلسون در حال بحث در مورد چگونگی بازتاب وضعیت سلامت روان در هماهنگی حرکات گفتاری است.

این اپلیکیشن که هنوز نامش مشخص نشده و در مراحل برنامه ریزی اولیه است توسط درمانگران به بیماران توصیه می شود تا آنها را بین جلسات درمانی کنترل کند و از خودکشی مبتلایان به افسردگی حاد جلوگیری شود. 

منبع : خبرگزاری فارس