گروه هفت وعده یک میلیارد دوز واکسن کرونا برای جهان را می دهد -  کنشگران: این اقدام کافی نیست
سرویس علم و فناوری - هفت کشور ثروتمند جهان یا گروه هفت برنامه‌ای اهدای یک میلیارد دوز واکسن کرونا برای کشورهای فقیرتر را اعلام کرده‌اند، اما کنشگران می‌گویند دامنه این برنامه کافی نیست و زمان‌بندی آن بیش از حد کند است و نشان می‌دهد که رهبران غربی هنوز وظیفه مبارزه با بدترین بحران بهداشت عمومی در یک قرن اخیر را جدی نگرفته‌اند.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - رویترز بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس روز جمعه (۲۱ خرداد) گفت انتظار دارد که رهبران گروه هفت با اهدای واکسن های کرونا به عنوان بخشی از برنامه برای واکسیناسیون جمعیت تقریبا ۸ میلیارد نفری جهان در مقابل کروناویروس تا پایان سال آینده میلادی موافقت کنند.

پس از آنکه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا وعده اهدای ۵۰۰ میلیون دوز واکسن کرونای شرکت فایزر را برای مقابله با کروناویروس داد، جانسون نیز گفت انگلیس امسال دست کم ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا به کشورهای دیگر اهدا خواهد کرد.

انتظار می رود کانادا نیز متعهد به اهدای تا ۱۰۰ میلیون دوز دیگر واکسن کرونا شود. سایر کشورهای این گروه نیز قول های مشابهی داده اند.

اما کنشگران بهداشتی و ضد فقر می گویند گرچه اهدای این واکسن ها قدمی در مسیر درست است، اما رهبران غربی نتوانسته اند دریابند که برای شکست دادن کروناویروس نیاز به تلاش هایی استثنایی وجود دارد. به گفته آنها، کمک برای توزیع واکسن ها نیز ضروری است.

تلاش برای پایان دادن به پاندمی که تا به حال باعث مرگ ۳.۹ میلیون نفر و تخریب اجتماعی و اقتصادی شده است، از موضوعات اصلی اجلاس سه روزه گروه هفت است که از روز جمعه در یک استراحتگاه ساحلی «کاربیس بی» در کورنوال انگلیس شروع می شود.

کووید-۱۹ از هنگامی که نخستین موارد آن در دسامبر ۲۰۱۹ در چین شناسایی شدند، اقتصاد جهانی را به زانو در آورده است و موارد آن در بیش از ۲۱۰ کشور و قلمرو گزارش شده است.

از آنجایی که اغلب افراد نیاز به دو دوز واکسن کرونا و احتمالا تزریق دوز یادآور واکسن برای مقابله با گونه های جدید در حال ظهور ویروس دارند، کنشگران می گویند رهبران جهان باید اقدامات بسیار بیشتری را بسیار سریع تر انجام دهند.

آنا ماریوت، مدیر سیاست بهداشتی در سازمان خیریه «آکسفام» می گوید: «اگر حداکثر اقدامی که رهبران گروه هفت بتوانند انجام دهند اهدای یک میلیارد دوز واکسن باشد، این اجلاس شکست خورده خواهد بود.»

اقدامات واکسیناسیون تا به حال کاملا با ثروت همبستگی داشته است: ایالات متحده، اروپا، اسرائیل و بحرین در حال حاضر جلوتر از بقیه کشورها هستند. بر اساس داده های دانشگاه جانز هاپکینز، تا به حال در مجموع ۲.۲ میلیارد نفر بر ضد کرونا ویروس واکسینه شده اند.

آکسفام همچنین از رهبران گروه هفت خواست از معافیت حق انحصاری واکسن ها حمایت کنند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفته است حقوق مالکیت فکری نباید مانع از دسترسی به واکسن ها در دوران پاندمی شود و به نظر می رسد از پیشنهاد بایدن برای معافیت از این حقوق پشتیبانی می کند.

مخالفت صنایع داروسازی با حذف حق انحصاری

اما صنایع داروسازی با با حذف حق انحصاری مخالف هستند و می گویند این کار جلوی ابداعات را می گیرد و باعث افزایش عرضه واکسن نمی شود.  انگلیس که از واکسن آکسفورد-آسترازنکا که با قیمت تمام شده و بدون سود عرضه می شود، حمایت می کند، می گوید حذف حق انحصاری ضروری نیست.

انگلیس ۸۰ میلیون دوز واکسن اهدایی اش را از طریق برنامه کوواکس به رهبری سازمان جهانی بهداشت و بقیه آن را از طریق توافق دوجانبه با کشورهای نیازمند توزیع می کند.

جانسون نیز مانند بایدن از رهبران گروه هفت خواست وعده های مشابهی برای اهدای واکسن بدهند و از شرکت های داروسازی بخواهند تا در جریان پاندمی از مدل غیرانتفاعی حمایت کنند. شرکت آمریکایی فایزر گفته است واکسن های اهدایی اش بر اساس قیمت تمام شده خواهند بود.

واکسیناسیون عمومی در برابر کروناویروس جدید اکنون به عنوان اقدامی ضروری برای بازیابی رشد اقتصادی و جلوگیری از جهش های بیشتر ویروس که ممکن است باعث بی اثر شدن واکسن ّ ها شوند، در نظر گرفته می شوند.

منبع : همشهری آنلاین