اجرای 2 پروژه ملی برای توسعه تولید سوخت زیستی های در کشور
سرویس علم و فناوری - 2 پروژه ملی برای گسترش استفاده از سوخت‌های زیستی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کشور اجرایی می‌شود

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس - معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بحران انرژی و آثار زیست محیطی آن اقبال عمومی کشورها به استفاده از سوخت های فسیلی را کم کرده است و دولت ها به سمت تولید و صنعتی کردن سوخت های زیستی در حال حرکت هستند. سوخت هایی که به صورت جامد، مایع و گاز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

محتوای انرژی سوخت زیستی از منابع زیستی و مواد آلی که بدن موجودات زنده را می سازند به وجود آمده است. در واقع سوخت زیستى نوعى از سوخت است که از منابع زیست توده (بیومس ) به وجود مى آید. این بدان معناست که ماهیت سوخت زیستى به گیاهان برمی گردد و همین امر موجب تجدیدپذیر بودن آن می شود.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از حامیان توسعه و ترویج استفاده از سوخت های زیستی در کشور است تا با این کار لطمات جبران ناپذیر سوخت های فسیلی بر روی سلامت انسان و محیط زیست را کاهش دهد. منبع اصلی انرژی در زیست توده ها انرژی خورشید است که طی فرآیند فوتوسنتز در گیاه ذخیره می شود. این انرژی ذخیره شده در گیاهان و زیست توده ها می تواند طی فرایندهای مختلف حرارتی، تبدیل شیمیایی و تبدیل بیوشیمیایی به انرژی قابل استفاده برای انسان تبدیل شود.

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با اجرای 2 پروژه ملی، قرار است تلاش ها برای توسعه استفاده از سوخت های زیستی در کشور بیشتر شود و با این کار به بقای انسان و محیط زیستی کمک کرده باشد.

«ایجاد پایلوت سوخت زیستی بیواتانول» و «صادرات بایواتانول» دو برنامه ملی است که ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال اجرایی کردن آنها است تا با نهایی شدن آن طی 5 سال آینده گامی بزرگ برای تولید سوخت زیستی و توسعه استفاده از این منبع غنی و طبیعی در کشور برداشته شود.

 

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز