ساخت واکسن برای (طاعون) -  واکسن بر اساس پلتفرم آسترازنکا ساخته می شود
سرویس علم و فناوری - دانشمندان در حال آزمایش واکسن علیه بیماری طاعون بر اساس فناوری واکسن کووید 19 شرکت آسترازنکا هستند.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس - دیلی میل، دانشمندان در حال آزمایش واکسن علیه بیماری طاعون بر اساس فناوری واکسن کووید ۱۹ شرکت آسترازنکا هستند.

طاعون یک بیماری واگیر عفونی مشترک بین انسان و حیوان با عامل باسیل یرسینیا پستیس (Yersinia pestis) نیز است. عامل این بیماری در سال ۱۸۹۴، پس از سال ها پژوهش الکساندر یرسین در انستیتو پاستور کشف شد. این بیماری بسیار خطرناک بارها در طول تاریخ باعث بحران های شدید اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شده است.

طاعون همچنان در مناطق روستایی آفریقا، آسیا و آمریکا منجر به مرگ افراد می شود؛ از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ در جهان ۳۲۴۸ مورد وجود داشته که شامل ۵۸۴ مورد مرگ است.

محققان در حال آزمایش یک واکسن بر اساس پلت فرم استفاده شده در واکسن  آسترازنکا بر روی ۴۰ بزرگسال سالم هستند؛ واکسن آسترازنکا، از روشی شناخته شده و قدیمی استفاده می کند و یک ویروس سرماخوردگی بی ضرر (آدنوویروس) را به صورت ژنتیکی ویرایش می کند تا سیستم ایمنی بدن را نسبت به ویروس کرونا تحریک کند.

محققان گروه واکسن آکسفورد اعلام کرده اند که بر اساس واکسن ویروس کرونا، واکسنی را علیه طاعون آزمایش می کنند؛ این آزمایش 40 بزرگسال سالم را برای ارزیابی هرگونه عوارض جانبی احتمالی و تعیین میزان القای آنتی بادی محافظ و پاسخ سلول های T تحت نظر قرار می دهد.

اندرو پولارد، مدیر گروه واکسن آکسفورد و محقق ارشد آزمایشات واکسن کووید ۱۹ می گوید: همه گیری ویروس کرونا، اهمیت واکسن ها را برای دفاع از جمعیت در برابر تهدیدات ناشی از باکتری ها و ویروس ها نشان داده است. طاعون در طی هزاره های گذشته در چندین موج هولناک جهان را تهدید کرد و حتی امروز نیز شیوع بیماری ها باعث برهم زدن جوامع می شود.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز