انتقاد کلمبیا به توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در مجمع عمومی سازمان ملل -  بی عدالتی منجر به گسترش سویه های خطرناک می شود
سرویس علم و فناوری - رئیس جمهور کلمبیا در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: برخی کشورها شش یا هفت برابر جمعیت خود دوز واکسن فراهم کرده‌اند و در فکر دوز یادآور هستند در حالی که برخی دیگر از کشورها حتی قادر نبودند دوز اول را به تعداد نیاز جمعیت خود تهیه کنند.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس - خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری فارس رویترز ایوان دوک، رئیس جمهور کلمبیا در روز سه شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل گفت جامعه بین المللی باید واکسن های کوید-۱۹ را عادلانه توزیع کند تا از پیدایش سویه های جدید و وحشتناک ویروس کرونا جلوگیری به عمل آید.

کشور کلمبیا که در آمریکای جنوبی واقع شده در نظر دارد حداقل ۷۰% از جمعیت ۵۰ میلیونی خود را واکسینه کند. تاخیر در تولید واکسن توسط  تولیدکنندگان در هفته های اخیر سبب شده تعداد زیادی از شهروندان کلمبیایی در انتظار دوزهای واکسن بمانند.

ایوان دوک در خلال صحبت های خود در هفتاد و ششمین مجمع سازمان ملل بیان نمود:« من از جامعه بین المللی درخواست می کنم در موضوع سلامتی، چندجانبه گرایی را تقویت کند و فرایند توزیع واکسن را تسریع بخشد. این وظیفه ی اخلاقی ما است. اگر تاخیر در توزیع عادلانه واکسن در همه ی کشورها ادامه پیدا کند، ما، بشریت، با انواع مهاجم تری از سویه های ویروس کرونا مواجه خواهیم شد. مصون ماندن در سطح جهانی به همبستگی نیاز دارد، بنابراین در مقابل نیاز دیگران، احتکار جایز نمی باشد.»

او در ادامه تاکید کرد برخی کشورها شش یا هفت برابر جمعیت خود دوز واکسن فراهم کرده اند و در فکر دوز یادآور هستند در حالی که برخی دیگر از کشورها حتی قادر نبودند دوز اول را به تعداد نیاز جمعیت خود تهیه کنند.

بنابرگزارش وزیر بهداشت کلمبیا بیشتر از ۱۲۶،۰۰۰ مرگ ناشی از کرونا در این کشور اتفاق افتاده است. حدود ۱۶.۱ میلیون نفر از مردم کشورهای آند کاملا واکسینه شده اند و ۲۲.۴ میلیون نفر دیگر اولین دوز خود را دریافت نموده اند.

منبع : خبرگزاری فارس