بهبود ناراحتی های ریوی با گیاه پرسیاوشان

بهبود ناراحتی های ریوی با گیاه پرسیاوشان

۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۴ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس علم و فناوری - مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان جنوبی اظهار کرد: گیاه پرسیاوشان در درمان تب و در موارد سرماخوردگی کاربرد دارد، برای ناراحتی‌های ریوی نیز از آن استفاده می‌شود و در معالجه ‌زرد زخم کاربرد دارد.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از ایسنا - حسین راغ آرا ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: طبیعت گیاه پرسیاوشان، معتدل مایل به گرم و کمی خشک است و خواص آن تا شش ماه پس از چیدن حفظ می شود.

وی افزود: این گیاه در درمان تب و در موارد سرماخوردگی کاربرد دارد، برای ناراحتی های ریوی از آن استفاده می شود و در معالجه زرد زخم نیزمورد استفاده قرار می گیرد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان جنوبی بیان کرد: از گیاه پرسیاوشان برای رفع انگل های روده از آن استفاده می شود، مسهل صفرا، بلغم و سودا است.

راغ آرا با بیان این که این گیاه برای درمان یرقان نیز مفید است، تصریح کرد: ریختن چند قطره از دم کرده آن در بینی برای رفع گرفتگی بینی در موارد سرماخوردگی مفید است؛ برای رفع سنگ مثانه نیز از آن استفاده می شود.

وی با بیان اینکه گیاه پرسیاوشان التهاب گلو را درمان می کند، اظهار کرد: در بیماری برونشیت اثرات درمانی مفیدی دارد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان جنوبی بیان کرد: برای تهیه شربت سینه پرسیاوشان ۱۲۵ گرم ریشه ختمی، ۱۲۵ گرم برگ پرسیاوشان ، ۵۰ گرم انار و ۷۰۰ گرم خرما را در مقدار مناسب آب آنقدر می جوشانیم تا قوام آید و به صاف شده آن مقداری شکر اضافه می کنیم.

راغ آرا ادامه داد: مخلوط پرسیاوشان یک قسمت و نعناع دو قسمت برای ناراحتی های عصبی معده و دهانه معده بسیار مفید است.

وی افزود: برای تهیه دم کرده گیاه پرسیاوشان، یک قاشق مرباخوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کرده و صاف می کنیم. این میزان دم کرده را در دو نوبت مصرف می کنیم.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان جنوبی بیان کرد: برای سرماخوردگی و عفونت های داخلی از دم کرده مخلوط این گیاهان شامل پرسیاوشان ۱۵ گرم، نعناع ۱۵ گرم، گل بنفشه ۱۵ گرم، آویشن ۱۰ کرم، پونه ۱۰ گرم و ریشه ایرسا ۱۰ گرم در نیم لیتر آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه مانده و سپس استفاده می شود.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، راغ آرا یادآور شد: برای تهیه دمنوش از ۱۰ گرم گیاه خشک در یک لیتر آب استفاده می شود که از این دم کرده سه بار در روز و هر بار یک استکان مصرف می شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز