حرکت رو به رشد همکاری های بین المللی دانشگاه ها در سال های اخیر
سرویس علم و فناوری - رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم از حرکت رو به رشد همکاری‌های بین‌المللی در سال های اخیر خبر داد و گفت: افق‌های جدیدی را در آینده تعاملات بین‌المللی مشاهده می‌کنیم که نیازمند حرکت‌های نو بر پایه تجربیاتی است که از بستر بین‌المللی‌سازی آموزش عالی به دست آمده است.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از ایسنا - دکتر حسین سالارآملی امروز در دوازدهمین نشست سراسری هم اندیشی معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که با عنوان «دیپلماسی علمی در سال ۱۴۰۱-۱۴۰۰؛ با تاکید بر افق های جدید؛ حرکت های نو» برگزار شد، گفت: امروزه و در شرایط کنونی، در سپهر جدید، متفاوت و تازه ای از تعاملات علمی بین المللی قرار گرفته ایم. از سویی، حرکت رو به رشد همکاری های علمی بین المللی داخلی را در سال های اخیر شاهد بوده ایم و از سوی دیگر، موانعی در مسیر همکاری های علمی بین المللی به وجود آمده است.

وی افزود: وقتی از منظر راهبرد کلان بین المللی وزارت علوم به مجموعه این تحولات بپردازیم، افق های جدیدی را در آینده تعاملات بین المللی مشاهده می کنیم که نیازمند حرکت های نو بر پایه تجربیاتی است که از بستر بین المللی سازی آموزش عالی به دست آمده است.

رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید، گفت: بر اساس برنامه های وزیر علوم، نشست هم اندیشی معاونان بین الملل به منظور بررسی، تبیین و تدوین سیاست های همکاری در چهار حوزه اصلی همکاری های دوجانبه و چندجانبه بین المللی، سازمان های تخصصی علمی بین المللی و همچنین دیپلماس علم و فناوری بر بستر گسترش زبان فارسی برگزار می شود.

سالارآملی به موفقیت کارگروه های ملی همکاری های علمی بین المللی اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از محورهای این نشست، بررسی نقش و جایگاه کارگروه ها در ایجاد، توسعه و تحکیم همکاری هاست.

رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم اضافه کرد: در این نشست به چندین محور پرداخته می شود که اهم این محورها تبیین سیاست های کلان وزارت عتف در چارچوب دیپلماسی علمی و اشاره به تجارب موفق است که سخنرانان به نقطه نظرات خود در این زمینه می پردازند و همچنین در راستای گسترش زبان و ادبیات فارسی سیاست های کلان وزارت علوم در چارچوب دیپلماسی علم و فناوری در بستر توسعه زبان فارسی به بحث و تبادل نظر پرداخته خواهد شد.

وی ادامه داد: در موضوع همکاری های علمی بین المللی بر اهمیت گسترش زبان ادبیات فارسی تاکید شده و اساتید و صاحب نظران این حوزه نسبت به تحولات این بخش از تعاملات بین المللی می پردازند.

منبع : خبرگزاری ایسنا

آخرین اخبار سرویس علم و فناوری