مواد شیمیایی عامل مرگ سالانه 100 هزار نفر

مواد شیمیایی عامل مرگ سالانه 100 هزار نفر

۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس علم و فناوری - نتایج یک بررسی جدید نشان داد، مواد شیمیایی مضر موجود در ظروف غذای پلاستیکی، لوازم آرایشی بهداشتی و اسباب بازی‌های کودکان سالانه به مرگ زودرس بیش از ۱۰۰ هزار آمریکایی منجر می‌شود.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس - سی جی تی ان، نتایج یک بررسی جدید که توسط محققان نیویورکی صورت گرفته نشان داد، مواد شیمیایی مضر موجود در ظروف غذای پلاستیکی، لوازم آرایشی بهداشتی و اسباب بازی های کودکان سالانه به مرگ زودرس بیش از ۱۰۰ هزار آمریکایی منجر می شود.

داده های به دست آمده از این پژوهش بیانگر آن است، سالانه ۱۰۰ هزار فرد ۵۵ تا ۶۴ ساله به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در این مواد جان خود را از دست می دهند.

به گفته کارشناسان، مواد شیمیایی که در صدها محصول مانند اسباب بازی، لباس و شامپو یافت می شود، ده ها سال است که به عنوان «اختلال هورمونی» شناخته شده و بر سیستم غدد درون ریز فرد تأثیر می گذارد.

براساس این مطالعه که در مجله «Environmental Pollution» منتشر شده است، سموم می توانند از طریق چنین مواردی وارد بدن شوند و با چاقی، دیابت و بیماری های قلبی مرتبط هستند.

این تحقیق که توسط دانشکده پزشکی گروسمن دانشگاه نیویورک انجام شده و حدود 5 هزار بزرگسال 55 تا 64 ساله را تحت بررسی قرار داده، نشان می دهد افرادی که غلظت فتالات بیشتری در ادرار خود دارند، بیشتر در معرض بیماری قلبی قرار دارند؛ در واقع فتالات(phthalates)  عامل مرگ زودرس ۱۰۷ هزار فرد آمریکایی است.

لئوناردو تراساند، سرپرست این مطالعه می گوید: «یافته های ما نشان می دهد افزایش قرار گرفتن در معرض فتالات با مرگ زودهنگام، به ویژه به دلیل بیماری قلبی مرتبط است و ضرر اقتصادی ناشی از فتالات بین 40 تا 47 میلیارد دلار است؛ بیش از چهار برابر آنچه قبلا تخمین زده شده بود».

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز