خلاقیت و نوآوری، مسیر ورود به بازار جهانی  - مروری بر فعالیت ها ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی
سرویس علم و فناوری - نمایشگاه شرکت‌های خلاق و صنایع فرهنگی، فرصتی شد تا خانه‌های خلاق و نوآوری دستاورهای خود را در حوزه صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری را به نمایش بگذارند.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس - گروه علم و پیشرفت اهمیت حمایت از صنایع خلاق و فرهنگی بر کسی پوشیده نیست. به تازگی و بر اساس نیازسنجی صورت گرفته توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمایت از زیست بوم شرکت های خلاق و صنایع فرهنگی که پیش از این متولی خاصی در کشور نداشتند، حالا مورد توجه قرار گرفته است. پیش از این بسیاری از این شرکت ها اگرچه خلاقیت و نوآوری در آن ها وجود داشت و با اینکه کسب و کاری نوآور محسوب می شدند، اما امکان احراز شاخص های دانش بنیان شدن را نداشتند. بنابراین برنامه توسعه زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی در دستور کار قرار گرفت.

ایران بزرگ ترین زیست بوم نوآوری و فناوری منطقه را دارد. به تازگی، بر اساس تازه ترین گزارش شاخص های جهانی نوآوری Gii، ایران جایگاه و رتبه ۶۰ را به خود اختصاص داده است، در حالی که در آغاز راه رتبه ۱۲۰ را داشته است و این مهم با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از زیست بوم نوآوری و فناوری شکل گرفته است.

 

ایجاد بسترها و زیرساخت های قانونی حمایت از شرکت های خلاق و صنایع فرهنگی

ابلاغ سند ملی توسعه فناوری های فرهنگی و نرم نیز برای تقویت شرکت های خلاق شکل گرفت و با کمک مجلس شورای اسلامی، قانون حمایت از جهش تولید با هدف به سازی و آسیب زدایی قانون فعلی حمایت از شرکت های دانش بنیان، مطرح شده و در حال تصویب است. از آن جایی که هیچ سهمی برای صنایع خلاق در قانون قبلی دیده نشده بود، بسیار تلاش کردیم تا حمایت از زیست بوم خلاق نیز به قانون جدید افزوده شود که خوشبختانه در حال انجام است.

برای این که این زیست بوم پویا باشد و در رفع نیازهای کشور ورود کند با انجام اقداماتی متنوع، توانمندسازی فعالان شرکت های خلاق آغاز شده است، اولویت مهم برای معاونت علمی و فناوری، توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور بوده و برای تحقق این مهم، راه اندازی کارخانه های نوآوری، خانه های خلاق و نوآوری و شتابدهنده های تخصصی حوزه فناوری های نرم در کشور سرعت گرفت.

اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در راستای رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان و خلاق تا کنون نزدیک به ۶هزار و۱۰۰ شرکت دانش بنیان و ۱۴۰۰ شرکت خلاق در کشور فعال هستند، فعالیت هایی که ۱۸۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی و ۳۵۰ هزار شغل مستقیم را به ارمغان آورده است.

سهم حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ۱۴۰۰ شرکت خلاق، ۱۱۵ شرکت است که ۵۶ شرکت در حوزه صنایع دستی، ۵۷ شرکت خلاق در حوزه گردشگری و ۲ شرکت خلاق در حوزه میراث فرهنگی است و از میان ۲۶۴ خانه خلاق و نوآوری تعداد ۶۴ خانه خلاق مربوط به این حوزه فعالیت است.

 

توسعه زیرساخت های نوآورانه به بیش از 1 میلیون متر مربع

گسترش پهنه ها و ناحیه های نوآوری به عنوان یکی دیگر از اقدامات برای رونق این زیست بوم بوده که در حال حاضر به بیش از ۱ میلیون متر مربع رسیده است. به طور مثال در ناحیه نواوری شریف بیش از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان استقرار دارند که در رفع فناروانه ترین نیازهای کشور گام بر می دارند.

روند شتابان توسعه پهنه ها و ناحیه های نوآوری، علاوه بر رشد و راه اندازی صدها شتابدهنده و مرکز نوآوری، در حال حاضر باعث شکل گیری ۹ کارخانه نوآوری در کشور شده است و اکنون در منطقه محروم سیستان و بلوچستان، یکی از بهترین کارخانه های نوآوری را داریم.

حمایت های زیرساختی از توسعه این ناحیه ها انجام شده است. به طور مثال در حوزه بلاک چین یا اینترنت اشیا، هر شتابدهنده ای آورده مالی را برای توسعه محصولات یا خدمات شرکت های خلاق و دانش بنیان به میدان عمل بیاورد، معاونت علمی و فناوری نیز حمایتی دوبرابری انجام می دهد تا تحریک تقاضا و بازاررسازی صورت بگیرد.

بیش از ۲هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار گردش مالی جهانی شرکت های خلاق و صنایع خلاق ر ۳ سال گذشته بوده است، ایران می تواند با توجه به جمعیت، فرهنگ و میراث خود، حدأقل سهمی ۱ درصدی از این بازار داشته باشد.

 

خانه هایی گرم برای حمایت از زیست بوم خلاق و نوآوری

در معاونت علمی و فناوری خانه های خلاق و نوآوری را به عنوان بستری برای توسعه فعالیت این شرکت ها ایجاد کردیم و به این ترتیب اماکن و بافت های فرسوده ای که به فراموشی سپرده شده بودند، به مکانی برای ورود خلاقتیت و نوآوری جوانان و زایش شرکت های خلاق تبدیل شدند و این مهم در حال رشد وگسترش است. همکاری اخیر با سازمان اوقاف و امور خیریه در زمینه اختصاص بافت های فرسوده به خانه های خلاق و نوآوری نیز یکی از همین گام ها بوده است.

در حال حاضر نیز برای رسیدن به این هدف، از دریافت گواهی انطباق محصول برای شرکت ها حمایت می کنیم؛ همچنین برگزاری بوت کمپ ها، رویدادهای آموزشی و ترویجی برای توانمندسازی شرکت ها، از دیگر اقدامات حمایتی به شمار می رود. البته، حمایت های معاونت علمی و فناوری به این موارد محدود نمی شود و در حوزه نمونه سازی محصول نیز ورود کرده ایم.

از تجربه موفق خانه های خلاق و نوآوری می توان به: چند خانه بزرگ و میراثی که در شهرهای بزرگ وجود داشت اشاره کرد که این خانه ها را برای شکوفایی خلاقیت ها به خدمت گرفتیم و دستاوردهای ارزشمندی را به ارمغان آورد. نخستین خانه از این نوع نیز خانه سرهنگ ایرج با قدمتی 200 ساله علیرغم بازسازی و مرمت، در اختیار استارتاپ ها است.

خانه خلاق و نواوری حیرانی در شهر یزد، از نخستین خانه های خلاقی است که با همکاری بخش خصوصی کاربری آن توسعه یافت و وارد شبکه سازی در حوزه فناوری های نرم شد. همچنین خانه خلاق زاهدان نیز در 3 حوزه کسب و کارهای دیجیتال، دیداری و شنیداری و صنایع دستی فعال است و وارد شبکه سازی در حوزه فناوری های نرم شده است.

ارتقای فناورانه کاخ موزه گلستان نیز به عنوان یک مکان فرهنگی و تاریخی، با استفاده از فناوری های نو همچون واقعیت مجازی، فرآیند احیا و بازسازی اش انجام شده است. نورپردازی تالار حوض خانه، توسعه آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیا، و بهره گیری فناوری های مجازی و نوین از جمله اقدامات انجام شده در این حوزه با کمک شرکت های داشن بنیان و خلاق است.

 

بستری برای صادرات محصولات و خدمات

از دیگر اقدامات معاونت علمی باید به راه اندازی کریدور صادرات در معاونت علمی و نیز خانه های نوآوری و صادرات فناوری ایران ساخت در سایر کشورها اشاره کرد که در راستای حمایت از بازارسازی بین المللی برای این شرکت های صورت گرفته  و فرصتی شده تا دروازه بازارهای جهانی به روی محصولات شرکت های دانش بنیان و خلاق گشوده شود.

همچنین خانه های یادشده می توانند فرصتی برای ارائه محصولات و خدمات صادراتی به سایر کشور های منطقه ایجاد کنند. توسعه زیرساخت ها برای شرکت های دانش بنیان و خلاق در کشورهای هدف صادراتی از جمله مهم ترین هدف ایجاد خانه های نوآوری و فناوری در خارج از ایران بوده است.

 

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز