دانش بنیان ها موفق به تولید پوشش های نانویی آب گریز با یک چهارم قیمت نمونه های خارجی شدند
سرویس علم و فناوری - نانوذرات اکسید تیتانیوم موادی هستند که با ویژگی‌های غیرسمی، غیر فعال بودن از نظر شیمیایی و درخشان بودن کاربرد گسترده ای در صنایع دارند.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس - معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد ضرغامی عضو هیات مدیره شرکت تولیدی میکرو نرم افزار که این محصول دانش بنیان را تولید کرده است، گفت: پوشش های نانوساختار آسان تمیزشونده و آب گریز از نانوذرات اکسید تیتانیوم تولید شده اند و برای استفاده در سطوح جذبی با خواص جلوگیری از نفوذ آب به عمق مصالح به کار می روند.

 

حفظ بنا های سنگی با استفاده از پوشش های نانو

جلوگیری از تخریب بنا های سنگی و سیمانی به دلیل عدم نفوذ عمقی آب و عدم تغییر ضریب انبساط و انقباض با دما، عدم ایجاد پوسته و جلوگیری از شوره زدن بر خلاف محصولات رزینی، مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش نور خورشید، مقاومت در برابر تغییرات رنگی و ظاهری و جلوگیری رنگ پریدگی از مهم ترین ویژگی های این نانوذره است.

امکان تنفس در مصالح، جلوگیری از جذب عمیق آلودگی ها بر روی سطح، عدم نیاز به تمیزکاری دوره ای و صرف هزینه بالا برای مواد شوینده و قابلیت آسان تمیز شوندگی از جمله مزیت های پوشش آب گریز نانو است.

بیشترین کاربرد این محصول در صنایع رنگ است و بواسطه ترکیب این محصول در رنگ ها، آلودگی های ایجاد شده در سطوح به صورت خودکار از بین می رود و عملا محصول نیاز به تمیز شدن ندارد.

پوشش های نانوساختار آسان تمیزشونده و آبگریز برای استفاده در سطوح غیرجذبی با خواص پوشش شفاف، محافظت از تار و کدر شدن شیشه، سازگار با محیط زیست، جلوگیری از جذب عمقی آلودگی ها روی سطح، هزینه تمام شده مناسب برای مصرف کننده، جلوگیری از کاهش دید در شیشه ها به واسطه بارندگی، قابلیت آسان تمیز شوندگی و افزایش زاویه تماس قطره آب تا ۱۱۰ درجه سانتی گراد تولید شده است.

 

کاهش مصرف آب

پوشش های نانو ساختار آسان تمیزشونده و آبگریز برای استفاده در سطوح غیرجذبی در نماهای ساختمانی شیشه ای و صیقلی، سطوح و نماهای ساختمانی سنگی، سیمانی، آجری، کارخانه های تولید کننده شیشه، کارخانه های تولید کننده لوازم آشپزخانه و سرامیکی، هتل ها، رستوران ها و بیمارستان ها به کار گرفته می شود.

این پوشش یک چهارم نمونه خارجی قیمت دارد و با تولید آن 30 فرصت شغلی ایجاد می شود. تلاش شرکت میکرو نرم افزار در ماه های اخیر این بوده تا دوام و ماندگاری پوشش را ارتقا داده تا محصولی در تراز نمونه جهانی تولید شود.  پوشش های نانو هم اکنون به مدت 6 ماه بر روی طوح مقاومت ایجاد می کنند. تفاوت را در این عرصه می توان به وضوح مشاهده کرد که عملا حجم زیادی آب و شوینده در روند بهداشتی و تمیزکاری استفاده نمی شود و هزینه مجموعه ها را کاهش می دهد.

ضرغامی با اشاره به چالش های پیش روی شرکت های دانش بنیان گفت: نهادهای بالادستی کوچک ترین کمکی که می توانند به شرکت های دانش بنیان بکنند، این است که زمانی یک محصول در شرکت های دانش بنیان تولید می شود و استانداردهای لازم را نیز کسب می کند، تا حدودی مانع ورود همان محصول به کشور شوند تا فعالان فناور داخلی بتوانند با سایرین رقابت کنند.

 

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز