اعلام  رتبه بندی برترین دانشگاه های دنیا در رشته "مهندسی نفت" - پیشتازی آسیایی ها
سرویس علم و فناوری - بر اساس آخرین رتبه‌بندی موضوعی کیواس،‌ برترین دانشگاه دنیا در سال ۲۰۲۱ میلادی، در رشته "مهندسی نفت" یک دانشگاه آسیایی است.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از ایسنا -  نظام رتبه بندی "کیواس"( QS) در رتبه بندی موضوعی خود دانشگاه های جهان را بر اساس شهرت علمی ، ارزیابی کارفرمایان و تاثیر تحقیقاتی رتبه بندی می کند.

در رتبه بندی موضوعی کیواس برای سال ۲۰۲۱ میلادی، ۵ حوزه کلی و ۵۱ موضوع خاص ارزیابی شده اند.

این رتبه بندی یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که توسط موسسه کاکارلی سیموندز انگلستان صورت می گیرد.

 رتبه بندی کیواس در سال ۲۰۲۱ میلادی دانشگاه های برتر دنیا را در ۵۱ حوزه موضوعی در قالب ۵ حیطه کلی علوم طبیعی، مهندسی و فناوری، علوم زیستی و پزشکی، علوم اجتماعی و هنر و علوم انسانی مورد رتبه بندی قرار داده است.

رشته مهندسی نفت، دانش و فناوری در فرایند اکتشاف، محاسبات،بهره برداری از منابع زیرزمینی نفت و گاز و انتقال آنها به سطح زمین است.

بسیاری از دانشگاه ها همچون استنفورد و دانشگاه کالیفرنیا این رشته را به مهندسی منابع انرژی تغییر نام داده اند، چرا که مباحث طرح شده در انرژی زمین گرمایی و سایر انرژی های نوین کماکان بسیار نزدیک به این رشته است.

مهندسین نفت در مورد اکتشاف دنبال راه هایی هستند که بیشترین میزان استخراج و کمترین میزان خطر و آلودگی برای محیط زیست را داشته باشد.

 در مهندسی نفت دروسی همچون ریاضیات، فیزیک، مکانیک سیالات، استاتیک، ترمودینامیک، زمین شناسی، انتقال حرارت، انتقال جرم، خواص سنگ ها و سیالات، چاه آزمایی، چاه پیمایی و … تدریس می شود.

رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان برای سال ۲۰۲۱ میلادی در رشته "مهندسی نفت" به شرح ذیل است:

۱- دانشگاه ملی سنگاپور(سنگاپور)

۲- دانشگاه تگزاس در آستین (آمریکا)

۳- دانشگاه فنی دانمارک(دانمارک)

۴- دانشگاه استنفورد(آمریکا)

۵- دانشگاه تگزاس اِی اَنداِم (آمریکا)

۶- کالج سلطنتی لندن(انگلیس)

۷- دانشگاه نفت و مواد معدنی ملک فهد (عربستان سعودی)

۸- دانشگاه استرثکلاید ( اسکاتلند)

۹- دانشگاه آلبرتا(کانادا)

۱۰- دانشگاه هریوت-وات(اسکاتلند)

منبع : خبرگزاری ایسنا