سازمان جهانی بهداشت: سویه ی اومیکرون خطری جهانی است -   - درصدی از افراد واکسینه شده هم ممکن است مبتلا شوند
سرویس علم و فناوری - سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه اعلام کرد سویه‌ی اومیکرون کروناویروس احتمالا به طور بین‌المللی منتشر خواهد شد و خطر «بسیار بالای» اوج‌گیری عفونت در سراسر جهان وجود دارد که می‌تواند «پیامدهای شدیدی» در برخی نقاط داشته باشد.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - رویترز سازمان جهانی بهداشت با توجه پیش بینی برای افزایش شمار عفونت های کرونا از ۱۹۴ کشور عضوش خواست واکسیناسیون گروه های در اولویت بالا را شتاب بخشند و طرح های مهار بیماری را به کار ببندند تا تا خدمات ضروری بهداشتی برقرار بماند.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: «اومیکرون شمار بی سابقه ای از جهش ها در پروتئین شاخکی را دارد که برخی از آنها به خاطر اثر بالقوه شان بر مسیر پاندمی نگران کننده هستند.»

این سازمان افزود: «خطر کلی جهانی مربوط به سویه ی جدید بسیار بالا ارزیابی می شود.»

به گفته سازمان جهانی بهداشت تا به حال، هیچ مرگی مربوط به سویه ی اومیکرون گزارش نشده است، گرچه پژوهش های بیشتری لازم است تا توان بالقوه اومیکرون در گریز از حفاظت در برابر ایمنی ناشی از واکسن ها و عفونت های قبلی معلوم شود.

این سویه در ابتدا در ۲۴ نوامبر (۳ آذر) در آفریقای جنوبی شناسایی شد که شمار عفونت های کرونا در به سرعت در حال افزایش بوده است.

سویه ی اومیکرون با وجودی که شمار بیشتری از کشورها محدودیت های مسافرتی اعمال کرده اند، همچنین در سراسر جهان در حال انتشار بوده است و موارد جدید عفونت با آن در هلند، دانمارک و استرالیا شناسایی شده است. ژاپن نیز روز دوشنبه اعلام کرد که مرزهایش را بر روی خارجیان می بندد، قبلا اسرائیل و مغرب نیز دست به اقدام مشابهی زده بودند.

سازمان جهانی بهداشت گفت: «وجود جهش های متعدد در محل اتصال گیرنده در پروتئین شاخکی بیانگر آن است که اومیکرون ممکن است با احتمال زیادی از حفاظت ناشی از آنتی بادی بگریزد. اما پیش بینی در مورد گریز این سویه در برابر پاسخ ایمنی سلولی مشکل تر است.»

به گفته این سازمان در مجموع هنوز به طور قطعی درباره میزان گریز از ایمنی سویه ی اومیکرون نمی توان سخن گفت و باید منتظر داده های بیشتر در هفته های بعد ماند.

سازمان جهانی بهداشت همچنین گفت انتظار می رود  موارد کووید-۱۹ در افراد واکسینه شده هر چند به میزان کم و قابل پیش بینی رخ دهد.

منبع : همشهری آنلاین