تسلا مدل اس plaid سریع ترین خودروی برقی تجاری جهان شد

تسلا مدل اس plaid سریع ترین خودروی برقی تجاری جهان شد

۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس علم و فناوری - مدل "S Plaid" تسلا اولین خودروی برقی با تولید انبوه است که در کمتر از دو ثانیه سرعتش از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از ایسنا - دیلی میل، این خودرو که "کریستین دادورث"(Christine Dodworth)، راننده خودروهای مسابقه آن را رانده است در طول مسیر تست به سرعت ۱۲۵.۱ مایل بر ساعت(۲۰۱ کیلومتر بر ساعت) رسید و مسیر مسابقه بین المللی مریلند(یک چهارم مایل) را در  ۸.۹۴۴ ثانیه به اتمام رساند.

این مدل تسلا مستقیما از کارخانه بدون انجام هیچ تغییری به میدان مسابقه آمده بود و تنها صندلی های آن برای کاهش وزن خارج شده بودند.

این رکورد تسلا را در رتبه دومین خودروی تمام برقی سریع جهان پس از خودروی دو میلیون دلاری "Rimac Nevera" قرار می دهد که دارای چهار موتور الکتریکی است و این مسافت را در ۸.۶ ثانیه طی کرده بود.

ایلان ماسک، موسس تسلا پیشتر اعلام کرده بود که مدل S Plaid قادر به طی کردن یک چهارم مایل در ۹.۲۳ ثانیه است اما رکورد دادورث نشان داد که این خودرو در زمان کمتری قادر به طی کردن این مسیر است.

تسلا مدل اس plaid سریع ترین خودروی برقی تجاری جهان شد

ماسک به همراه طراح اصلی تسلا "فرانتس فون هولژاوزن"(Franz von Holzhausen) این خودرو تقریبا ۱۳۰ هزار دلاری را اوایل ماه ژوئن معرفی و با افتخار بیان کرد که شتاب صفر تا ۱۰۰ آن زیر دو ثانیه است و فروش و ارسال آن از ۱۱ ژوئن آغاز شد.

به نقل از وبسایت رسمی این شرکت توان طی مسافت این خودرو با دو موتور الکتریکی ۳۹۰ مایل(۶۲۷ کیلومتر) بوده و حداکثر سرعت آن ۲۰۰ مایل بر ساعت(۳۲۲ کیلومتر بر ساعت) و قدرت آن ۱۰۲۰ اسب بخار است و به گفته ی ماسک تنها با ۱۵ دقیقه شارژ قادر به پیمودن ۱۸۷ مایل(۳۰۰ کیلومتر) است.

او در ماه سپتامبر نیز از رکوردشکنی دیگری خبر داد که طی آن یک خودرو تسلا مسیری ۱۳ مایلی(۲۱ کیلومتری) را در عرض هفت دقیقه و ۳۵ ثانیه پیمود و رکورد خودرو پورشه Taycan Turbo با زمان هفت دقیقه و ۴۲ ثانیه را شکست.


منبع : خبرگزاری ایسنا