تامین نیاز صنایع نفت و پتروشیمی با بومی سازی شیرهای کنترل سیالات
سرویس علم و فناوری - محصولی دانش‌بنیان برای کنترل سیالات ساخته شد تا نیاز صنایع بالادستی به این تجهیزات تامین شود.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس - معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد گلستانه مدیرعامل گروه سازندگان صنعت اسپادانا با بیان این که یکی از مهم ترین بخش ها در فرآیندهای کنترل، شیرهای کنترلی است، گفت: این محصول مبتنی بر نیاز هر صنعت و بر مبنای اطلاعاتی که از مصرف کننده دریافت می شود به طراحی و تولید می رسد. همچنین برای تولید این شیرآلات هیچ گونه وابستگی به خارج وجود ندارد و کاملاً بومی سازی شده است.

 

تأمین نیاز صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

این محصول برای تنظیم شرایط یک فرآیند و نزدیک کردن آن به بهترین نقطه ممکن کارکردی استفاده می شود.

شیر کنترلی نوعی شیر صنعتی است که با تغییر میزان باز بودن دریچه عبور سیال، میزان عبور سیال را کنترل می کند. با کنترل میزان عبور سیال می توان دما، فشار و سطح مخزن را در فرآیندها کنترل کرد.

کاربرد این محصول در کلیه صنایعی است که می خواهند سیال را با آن کنترل کنند. عمده مصرف این محصول در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است؛ به عنوان مثال برای تولید بنزین یورو 4 یک ترکیب مشخصی فرآیندی باید بر روی این سیال اتفاق بیفتد تا به درجه مدنظر برسد، بنابراین برای انجام این کار به شیرآلات کنترلی نیاز است.

این محصول دارای انواع مختلفی مانند توپی، دروازه ای، پروانه ای، کروی و موارد دیگر است و توانسته در پروژه هایی بزرگی مانند طرح توسعه پالایشگاه اصفهان که برای گوگردزدایی از گازوئیل است، نقش کلیدی داشته باشد.

 

دقت عملکردی بالا نسبت به محصول خارجی

در ارتباط با تولید این محصول، 30 نفر به صورت مستقیم مشغول به فعالیت هستند و همچنین با حدود 50 شرکت به صورت پیمانکاری در ارتباط هستیم. تولید این محصول نیازمند سطح فناوری بالایی است و توانسته صرفه جویی ارزی خوبی نیز به همراه داشته باشد. این محصول نمونه مشابه خارجی دارد اما نمونه های خارجی آن، خدمات پس از فروش باکیفیتی ندارند.

محصول تولید داخل دارای خدمات پس از فروش خوبی است و با توجه به نیاز مشتری ساخته و طراحی می شود؛ همچنین دقت عملکردی این شیرآلات نسبت به نمونه های خارجی بسیار بالاتر است.

مدیرعامل گروه سازندگان صنعت اسپادانا با اشاره به اینکه حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای شرکت های دانش بنیان کارساز بوده است، افزود: حمایت های معاونت علمی و فناوری در پروژه های بزرگ مجموعه ما باعث شده هزینه های راه اندازی پروژه کاهش پیدا کند.

 

منبع : خبرگزاری فارس