در پی حمله سایبری به یک فروشگاه  زنجیره ای مطرح شد؛ خرده فروشی ها آسیب پذیرترند
سرویس علم و فناوری - حمله سنگین سایبری که شعبه‌های بسیاری از فروشگاه زنجیره‌ای اسپار در شمال انگلستان را به تعطیلی کشانده، نگرانی‌های بسیاری را به‌وجود آورده است.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - و وب سایت اینتلجنتیکو، مت آلدریج، مشاور و کارشناسان حملات سایبری می گوید: «این حمله، حمله ای سایبری به یکی از سازمان های خرده فروشی را نشان می دهد که تحت تأثیر حملات اخاذی به سیستم های حیاتی خود قرار گرفته اند. برای ادمین های فناوری اطلاعات و تیم های امنیتی به طور فزاینده ای چالش برانگیز است که هر فرآیند یا فناوری واحدی را برای محافظت در برابر تهدیدات در محل قرار دهند. خرده فروشی، یکی از صنایعی محسوب می شود که در برابر حملات باج افزار آسیب پذیر است. حتی چند ساعت اختلال در سیستم ها می تواند باعث ناراحتی مشتریان و میلیون ها پوند ضرر شود. برای کاهش حملات آتی، سازمان ها باید سیستم ها، فرآیندها و آموزش کارکنان را افزایش داده و پیاده سازی کنند، زیرا برای حفاظت حیاتی است. یک لایه حفاظتی برای دفاع در برابر حملات سایبری علیه سازمان شما کافی نیست. بسیار مهم است که چندین لایه حفاظت، شناسایی و پاسخ در زیرساخت خود ایجاد کنید. علاوه بر این، داشتن دفاع سایبری چندلایه و فرآیندهای فشرده به محافظت بیشتر از تجارت، خدمات و سیستم ها می انجامد و به کشف نقاط ضعف قبل از سوء استفاده مجرمان کمک می کند.»

دوشنبه گذشته روزنامه گاردین خبر داد که بیش از ۳۰۰ شعبه از فروشگاه های زنجیره ای «اسپار» در شمال انگلستان مورد حمله سایبری قرار گرفته و بسیاری از آنها مجبور به تعطیلی شده اند.

این حمله به سیستم های رایانه ای این شرکت ضربه زد و باعث «قطع کامل فناوری اطلاعات» شد که این موضوع باعث آن شد که کارمندان نتوانند پرداخت های کارتی را دریافت کنند.

برخی از شعبه های این فروشگاه بزرگ زنجیره ای که یکی از معدود مکان ها برای خرید مواد غذایی در بسیاری از مناطق دور افتاده محسوب می شود، پول نقد می پذیرند، اما بقیه مجبور به تعطیلی کامل شده اند.

با توجه به اخبار منتشر شده به نظر می رسد که مشکلات ناشی از این حمله سایبری در حال برطرف شدن است.

مرکز ملی امنیت سایبری که تهدیدات مبتنی بر رایانه برای بخش عمومی و خصوصی را رصد می کند، می گوید که از این حمله آگاه است و جزئیات آن را پیگیری می کند.

اوایل سال جاری میلادی نیز، فروشگاه زنجیره ای تسکو مورد حمله سایبری قرار گرفت و سیستم های آنلاین آن برای مدت ۲ روز مختل شدند.

منبع : همشهری آنلاین