انتشار تصویری خیره کننده از ادغام دو اختروش

انتشار تصویری خیره کننده از ادغام دو اختروش

۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس علم و فناوری - آژانس فضایی ایالات متحده، ناسا، اخیراً تصویری خیره کننده از دو اختروَش را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد که به نظر می‌رسد در حال ادغام با یکدیگر هستند.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فرارو - ناسا هر چند وقت یک بار تصاویر جالب توجهی از کیهان منتشر می کند که بسیاری از علاقمندان با لذت به آن ها نگاه می کنند. این آزانس فضایی این بار در صفحه رسمی خود در پلتفرم اینستاگرام، تصویری خیره کننده از دو اختروَش یا کوازار را منتشر کرد که به نظر می رسد در حال ادغام با یک دیگر هستند.

اختروَش یا کوازار یک هستهٔ فعال به شدت نورانی و دوردست است که به نظر می رسد با کهکشان های جوان در ارتباط باشد. در این اصطلاح، «اختر» به معنای «ستاره» و پسوند «وَش» به معنای «مانند» است که در کنار هم مفهوم «ستاره مانند» را عرضه می کنند، زیرا این اجرام آسمانی شباهت زیادی به ستاره ها دارند. با این حال، اختروش ستاره نیستند و اغلب دانشمندان باور دارند که یک اختروش، هالهٔ متراکم شدهٔ ماده است که ابرسیاهچاله یک کهکشان جوان را احاطه کرده است. ویژگی بارز این اختروش ها این است که آنقدر نورانی هستند که تمام کهکشان خود را فرا می گیرند.

حالا ناسا تصویری را به اشتراک گذاشته است که دو مرکز نورانی خیره کننده را نشان می دهد که توسط امواجی از گاز هایی که به نظر می رسد در آسمان رها می شوند احاطه شده اند. ناسا در توضیح تصویر می گوید؛ این دو نور، اختروش های اخیراً کشف شده ای هستند که به نظر می رسد در حال ادغام در یک جسم واحد هستند. کوازار ها اجرام دوردستی هستند که چنان درخشان می درخشند که کهکشان های حاوی آن ها را فرا می گیرند. آن ها از سیاهچاله هایی نیرو می گیرند که یک میلیارد برابر جرم خورشید ما دارند که همین امر سبب شده ستاره شناسان مدت ها مجذوب این دینام های قدرتمند شوند.

انتشار تصویری خیره کننده از ادغام دو اختروش

کوازار ها که نقش مهمی در شکل گیری کهکشان ها ایفا می کنند، نام خود را به این دلیل گرفتند که زمانی که برای اولین بار در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ مورد توجه قرار گرفتند، مانند ستاره ها تصور شدند. اختروش ها تا ۱۰۰۰ برابر روشن تر از کهکشان راه شیری ما هستند و به همین دلیل بسیار فعال تر هستند و مقادیر عظیمی از تابش را در سراسر طیف الکترومغناطیسی ساطع می کنند. ناسا گفت که دانشمندان این جفت اختروش جدید را با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل که به زودی با تلسکوپ فضایی جیمز وب جایگزین خواهد شد، پیدا کردند. نکته جالب توجه این است که دو نقطه نورانی قابل مشاهده در تصویر که ناسا به اشتراک گذاشته، با فاصله ۱۰۰۰۰ سال نوری از یکدیگر قرار دارند. اما زمانی که کهکشان های این دو اختروش ادغام شوند، سیاه چاله ای بزرگ تر ایجاد می کنند.

در واقع، اخترشناسان بر این باورند که این اختروش ها، هسته های دو کهکشان عظیم در حال برخورد هستند. دانشمندان امیدوارند که مطالعه این دو اختروش به آن ها اجازه دهد تا درک کنند که کهکشان ها و سیاهچاله ها چگونه با هم رشد می کنند. مطالعه اختروش ها همچنین می تواند در درک مراحل اولیه شکل گیری کیهان مفید باشد. علیرغم ساطع کردن مقادیر بسیار زیادی از نور، این دو اختروش به دلیل فاصله زیاد از زمین با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. در واقع، انرژی حاصل از اختروش ها میلیارد ها سال طول می کشد تا به جو زمین برسد.

منبع: gadgets

ترجمه: مصطفی جرفی-فرارو

منبع : فرارو