کره شمالی شمار بیشتری از مرگ های ناشی از کرونا را گزارش می دهد
سرویس علم و فناوری - کره شمالی مرگ ۱۵ نفر دیگر را به علت کووید-۱۹ در روز یکشنبه گزارش کرد و به این ترتیب کل تلفات گزارش‌شده به این علت از این کشور به ۴۲ نفر رسید.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - وب ام دی رسانه های دولتی کره شمالی نیز ۲۹۶۱۸۰ مورد عفونت دیگر گرونا گزارش کردند و به این ترتیب شمار کل عفونت در هفته های اخیر در این کشو ربه ۸۲۰۶۲۰ مورد رسید. کره شمالی که قبلا در تمام طول پاندمی کرونا اعلام می کرد که موردی از عفونت با کروناویروس ندارد، نخستین مورد کووید-۱۹ را در پنجشنبه گذشته گزارش کرد.

مقامات گفته اند که یک بیماری تب دار در اواخر ماه آوریل در این کشور شروع به گسترش کرد. اکنون این کشور در تلاش برای بسیج کردن یک میلیون کارکنان مراقب بهداشتی و دیگران برای مهار این شیوع است.

همزمان، کارشناسان در خارج درباره توانایی کره شمالی حل بحران بدون کمک به خصوص با توجه به واکسینه نبودن احتمالی جمعیتش ابراز نگرانی کرده اند و سیستم مراقبت بهداشتی عمومی فاقد تجهیزات پزشکی، آزمایش ها و درمان ها است.

تحلیل گران می گویند با افزایش انفجاری موارد عفونت کووید، انتظار می رود شمار تلفات در این کشور همچنان افزایش یابد.

کره شمالی از روز پجشنبه یک قرنطینه عمومی را برای کاهش این شیوع اعمال کرده است. این محدودیت ها ممکن است باعث فشار بیشتر بر اقتصاد این کشور شود که از قبل نیز به خاطر بسته شدن مرزها به خاطر پاندمی کرونا در جهانو تحریم های سازمان ملل بر ضد برنامه هسته ای تحت فشار بود.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی این شیوع یک «آشفتگی بزرگ» تاریخی نامیده است و خواستار آن شده است که دولت و مردم با همکاری یکدیگر کشور را پایدار کنند.مقامات کره ای می گویند  بیش از ۱.۳ میلیون نفر در تلاش ها برای برای معاینه و درمان مرد بیمار شرکت دارند. افراد دارای تب و سایر علائم غیرطبیعی در قرنطینه قرار داده می شوند.

خبرگزاری کره شمالی گزارش کرده است که از افراد علامت دار ۴۹۶۰۳۰ بهبود یافته اند و ۳۲۴۵۵۰ درمان دریافت کرده اند و اغلب سرایت ها درون جوامعی رخ می دهد که از هم جدا هستند و انتشار بین مناطق انجام نمی شود.

مقامات بهداشتی کره شمالی گفته اند اغلب مرگ های جدیدا گزارش شده ناشی از مصرف بیش از حد مجاز داروها و سایر اهمال های مربوط به نبود مهارت پزشکی در درمان سویه اُمیکرون بوده است.  کیم نیز از مقامات بهداشتی را به خاطر «بی کفایتی»  و «مسئولیت ناپذیری» انتقاد کرده است.

تلویزیون مرکزی کره درباره ایده های درمانی برای کووید-۱۹ برنامه پخش کرد.. یک پزشک در این برنامه مصرف «سیر و آب نمک » را پیشنهاد و داروهای متفاوتی را برای تب، سردرد و درد عضلات تجویز کرد به علاوه خبرگزاری مرکزی کره نوشیدن دم کرده «ایونیسرا جاپونیکا» یا دم کرده «برگ بید» را سه با در روز را برای بیماران پیشنهاد کرد.

چین و کره جنوبی پیشنهاد فرستادن کمک های بشردوستانه، تجهیزات پزشکی و واکسن را داده اند، اما مقامات کره شمالی تا به حال به طور علی به این پیشنهادها پاسخ نداده اند. 

کره شمالی قبلا دوزهای واکسن اهدایی برنامه جهانی کوواکس را به خاطر ضرورت ردیابی توزیع آنها رد کرده بود.

منبع : همشهری آنلاین