آلودگی های گوناگون سالی 9 میلیون نفر را در جهان می کشد

آلودگی های گوناگون سالی 9 میلیون نفر را در جهان می کشد

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۴ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس علم و فناوری - یک بررسی جدید نشان می‌دهد که آلودگی از همه انواع آن مسئول مرگ ۹ میلیون نفر در سال است و تلفات مربوط به هوای آلوده ناشی از ماشین‌ها، کامیون‌ها و صنعت از سال ۲۰۰۰ تاکنون افزایشی ۵۵ درصدی پیدا کرده است.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - آسوشیتدپرس در مقابل شمار مرگ های ناشی از آلودگی به علت اجاق های ابتدایی داخل خانه و آلودگی آب با فضولات انسانی و حیوانی کاهش یافته است و در نتیجه شمار کلی مرگ های ناشی از آلودگی در سال ۲۰۱۹ تقریبا در همان حد سال ۲۰۱۵ است.

جدا کردن دو نوع آلاینده سنتی و مدرن

این بررسی آلودکننده های سنتی مانند دود داخل خانه یا فاضلاب را از آلاینده های مدرن مانند آلودگی هوای صنعتی و مواد شیمیایی سمی جدا می کند

مرگ های ناشی از آلاینده های سنتی در سراسر جهان رو به کاهش است، اما همچنان یک مشکل عمده در آفریقا و برخی دیگر از کشورهای در حال توسعه است. آلودگی آب و خاک و آلودگی های درون خانه ها کشورهای چاد، جمهوری آفریقای مرکزی و نیجر را از لحاظ مرگ های مربوط به آلودگی بر اساس شمار جمعیت در راس سایر کشورها قرار می دهد. برنامه های دولتی برای کاهش آلودگی هوای درون خانه و بهبودها در دفع بهداشتی فاضلاب به کاهش شمار مرگ ها در برخی از کشورها از جمله اتیوپی و نیجر کمک کرده است.

در مقابل، بر اساس این گزارش مرگ های مربوط به آلاینده های مدرن مانند فلزات سنگین، مواد شیمیایی کشاورزی و گازهای مربوط به سوخت های فسیلی به شدت در حال افزایش است و از سال ۲۰۰۰  به میزان ۶۶ درصد افزایش یافته است. هنگامی موضوع آلودگی هوای بیرون مطرح است، برخی از پایتخت های عمده در جهان تاحدی موفقیت داشته اند، از جمله بانکوک، پکن و مکزیکوسیتی، اما در شهرهای کوچکتر میزان های آلودگی همچنان در حال افزایش است

کشورهای آفریقایی در راس فهرست مرگ های آلودگی

یافته های این بررسی جدید که در ژورنال «لنست سلامت سیاره ای» (The Lancet Planetary Health) ایالات متحده تنها کشور کاملا صنعتی شده است که در میان ۱۰ کشور با بیشترین مرگ ناشی از آلودگی حضو ردارد و با ۱۴۲۸۸۳ مرگ در سال ۲۰۱۹ در رده هفتم میان دو کشور بنگلادش و اتیوپی قرار می گیرد.

این بررسی بر اساس محاسبات مشتق شده از پایگاه داده های «بار جهانی بیماری»  و «انستیتو سنجه ها و ارزیابی بهداشتی» در سیاتل آمریکا است. هند و چین از لحاظ مرگ های آلودگی در راس سایر کشورها قرار می گیرند و به ترتیب حدود ۲.۴ میلیون و ۲.۲ میلیون مورد مرگ در سال به این علت دارند، اما این دو کشور همچنین بزرگترین جمعیت های جهان را دارند.

هنگامی که مرگ های به علت آلودگی بر اساس میزان جمعیت محاسبه شود، چاد و جمهوری آفریقای مرکزی بالاترین رده را با حدود ۳۰۰ مورد مرگ به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر جمعیت به خود اختصاص می دهند که بیش از نیمی از آنها به علت آب آلوده است، در مقابل برونئی، قطر و ایسلند کمترین میزان مرگ ناشی از آلودگی به ازای جمعیت را در حد ۱۵ تا ۲۳ مورد دارند. میانگین جهانی مرگ های آلودگی ۱۱۷ مرگ در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر جمعیت است.

بیماری هایی که آلودگی ایجاد می کند

آلودگی در هر سال به همان اندازه سیگار کشیدن و استنشاق دود سیگار محیطی روی هم افراد را می کشد.

البته در گواهی این مرگ ها نامی از آلودگی در میان نیست. این گواهی ها بیماری قلبی، سرطان ریه و سایر بیماری های ریوی و دیابت را فهرست می کنند که بررسی های اپیدمیولوژیکی فراوان «ارتباط نزدیک آنها را با آلودگی نشان داده اند.

این پژوهشگران برای اینکه شمار واقعی مرگ های ناشی از آلودگی را به دست آورند، به شمار مرگ ها بر حسب علت، میزان قرارگیری افراد در معرض آلودگی سنجیده شده برای عوامل گوناگون و سپس محاسبات پیچیده مشتق شده از بررسی های بزرگ همه گیرشناختی بر اساس هزاران نفر در طول دهه ها بررسی پرداختند. به همین شیوه است که دانشمندان می توانند بگویند سیگار کشیدن باعث مرگ های مربوط به سرطان و بیماری قلبی می شود.

نویسندگان مقاله این بررسی هشت توصیه را برای کاهش مرگ های ناشی از آلودگی ارائه می دهند و بر نیاز به پایش بهتر، گزارش دهی بهتر و نظام های دولتی قوی تر ناظر بر صنعت و خودروها تاکید می کنند.

منبع : همشهری آنلاین