فناوری (شورورزی) توسعه می یابد

فناوری (شورورزی) توسعه می یابد

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۱ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس علم و فناوری - فناوری شورورزی، ضمن ایجاد اشتغال، اقلیم‌های خشک کشور را بارور کرده و زمینه کاهش میزان گردوغبار را فراهم می‌کند.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس - سرویس علم و پیشرفت خبرگزاری فارس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،تغییر تدریجی اقلیم زمین و گرایش به سمت گرم شدن بیشتر و در نتیجه توسعه کویر در بسیاری از کشورهای جهان، دولت مردان را به سمت بهره مندی از زوایا و ظرفیت های مختلف شورورزی ترغیب کرده است.

شورورزی، فناوری نسبتا نوینی است که طی آن، خاک های شور به محلی برای کشت و ارزش افزوده محصولات تبدیل می شوند.

این اتفاق سبب می شود تا اقلیم های خشک که تا به امروز، صرفه اقتصادی چندانی در بخش صنعت کشاورزی و دیگر صنایع وابسته نداشته اند، بتوانند برنامه های خود را پیاده کرده و به درصد خوبی از حاصل خیزی در مورد برخی گیاهان خاص برسند.

این رویکرد علیرغم تمامی فوائدی که در بخش صنعتی با خود به همراه دارد، سبب تثبیت وضعیت خاک و کاهش قابل توجه گردوغبار به عنوان یکی از مصادیق امروز تولید آلودگی در سطحی وسیع می شود.

بنا بر اهمیت بالایی که شورورزی در ابعاد اقتصادی، صنعتی، اشتغال زایی و محیط زیست دارد، کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمایت های اجرایی خود را از طرح های این حوزه به عمل آورده است.

این کارگروه، از طرح توسعه فناوری شورورزی مرتبط با مهار گردوغبار از خاک های شور و غیرقابل کشت با استفاده از روش نوین در احداث بادشکن زنده و گیاهان شورپسند حمایت به عمل آورده است. این حمایت، به دانشگاه شهیدچمران اعطا شد.

به دلیل ضرورت بالای حمایت از طرح های حوزه شورورزی و کاربردهای بسیاری که این طرح ها در باروری اقلیم های خشک دارند، کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از طرح های خلاقانه و فناورانه این حوزه، حمایت های لازم را به عمل خواهد آورد.

منبع : خبرگزاری فارس