ارسال پیام های جالب از فاصله 23.3 میلیارد کیلومتری زمین  -  وویجر یک ناسا را گیج کرده است
سرویس علم و فناوری - فضاپیمای وویجر یک سیگنال‌های عجیب و غریبی را به زمین مخابره کرده است، اما ناسا تاکید دارد که تا درک درستی از آن نداشته باشد، چیزی در موردش نخواهد گفت.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - و ناسا، ۴۵ سال پس از پرتاب، فضاپیمای «وویجر یک» ناسا به سفر خود بسیار فراتر از منظومه شمسی ادامه می دهد.

«وویجر یک» که در سال ۱۹۷۷ به فضا رفت، پس از ۱۲ سال از منظومه شمسی خارج و در سال ۲۰۱۲ وارد فضای میان ستاره ای شد.

این کاوشگر با وجود سن بالا و فاصله ۲۳.۳ میلیارد کیلومتری از زمین، همچنان به ارسال داده های علمی بیشتری ادامه می دهد تا ناشناخته های گسترده کهکشان را کشف کند.

با این حال، داده های جدید ارسال شده توسط «وویجر یک»، مهندسان ناسا در آزمایشگاه رانش جت (JPL) را گیج کرده است.

ناسا گفت، در حالی که کاوشگر هنوز به درستی کار می کند، بازخوانی های سیستم بیان و کنترل نگرش آن (AACS) با حرکات و جهت گیری فضاپیما مطابقت ندارد که نشان می دهد کاوشگر در مورد موقعیت خود در فضا سردرگم شده است.

AACS برای وویجر ضروری است، زیرا تضمین می کند که آنتن پربرد فضاپیما به سمت زمین باقی می ماند تا بتواند داده ها را به ناسا بازگرداند.

«سوزان داد»، مدیر پروژه وویجر یک و ۲ در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا، در بیانیه ای اعلام کرد: «معمایی مانند این به نوعی به این مرحله از ماموریت وویجر می آید.»

ناسا نیز گفت: «هر دوی این فضاپیماها تقریبا ۴۵ سال سن دارند که بسیار فراتر از آن چیزی است که برنامه ریزان مأموریت، پیش بینی کرده بودند کاوشگر وویجر ۲، دوقلوی وویجر ۱، رفتار عادی دارد.»

ناسا همچنین اعلام کرد که AACS «وویجر یک» داده های تولید شده به طور تصادفی را ارسال می کند که انعکاس آنچه در واقع در داخل فضاپیما اتفاق می افتد، نیست.

با توجه به موقعیت میان ستاره ای وویجر، ۲۰ ساعت و ۳۳ دقیقه طول می کشد تا ارتباط به صورت یک طرفه برقرار شود، بنابراین تماس و پاسخ یک پیام بین ناسا و وویجر، دو روز طول می کشد.

تاکنون، تیم مهندسی ناسا دریافته است که آنتن فضاپیما در یک راستا قرار دارد؛ دستورات ناسا را دریافت و اجرا کرده و داده ها را به زمین ارسال می کند؛ حتی اگر داده های سیستم خلاف آن را نشان دهد.

بر اساس بیانیه ناسا، تا زمانی که ماهیت موضوع بهتر درک نشود، تیم نمی تواند پیش بینی کند که آیا این موضوع ممکن است بر مدت زمانی که فضاپیما می تواند داده های علمی را جمع آوری و ارسال کند، تأثیر بگذارد یا خیر».

منبع : همشهری آنلاین

آخرین اخبار سرویس علم و فناوری