آیا انسان ها، آرامش کهکشان ها را هم، به هم می ریزند؟

آیا انسان ها، آرامش کهکشان ها را هم، به هم می ریزند؟

۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۶ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس علم و فناوری - سیدسروش طباطبایی‌پور: پس از رشد بشر در علوم فضایی، تعداد فراوانی ماهواره‌ و موشک و تلسکوپ، به‌سوی کهکشان‌ها فرستاده شدند؛ از تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته تا ایستگاه‌های فضایی و ماهواره‌های مطالعاتی و غیرمطالعاتی!

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - اما تابه حال به این موضوع فکر کرده اید که این همه اشیای رها شده در فضا، پس از انجام مأموریت های خود، چه سرنوشتی پیدا می کنند؟ آیا صدها ماهواره و موشک معلق در فضا، پس از انجام عملیات خود، بلیت سفر به زمین می خرند و سوار سفینه های آدم فضایی ها می شوند و دوباره به زمین برمی گردند؟ یا همان جا در فضا، معلق می مانند؟ اصلاً آیا این احتمال وجود دارد که این آهن پاره های عظیم الجثه، به شکلی اتفاقی، به ماه و مریخ و دیگر سیاره های آرام در فضا برخورد کنند و آرامش کهکشان راه شیری را به هم بریزند؟

جواب، متأسفانه «بله» است! باید اعتراف کنم که این انسان بازی گوش، پس از به هم زدن نظم جهانی در زمین، انگار حالا سراغ کهکشان ها رفته و حسابی آرامش آن جا را هم به هم ریخته. می گویید چرا؟ دلیلش این خبر است:

امروز (شنبه، چهارم تیر ۱۴۰۱)، ناسا (اداره ی کل ملی هوانوردی و فضای ایالات متحده)، گزارش داد در تصاویر ارسالی یک کاوشگر این اداره، دو حفره ی جدید روی سطح ماه مشاهده شده که پس از بررسی های به عمل آمده، تأیید می شود که این دو حفره، در پی برخورد قطعه ای موشک در تاریخ چهارم مارس (جمعه، ۱۳ اسفند ۱۴۰۰) به وجود آمده اند.

ناسا، کشف هم زمان دو حفره بر سطح ماه را غیرمنتظره توصیف کرده و می گوید این ماجرا، به معنای برخورد قطعه ای است که در دو سر آن، بار سنگینی حمل شده است. بنا بر این گزارش، ناسا قطر حفره ی ایجاد شده در جهت شرق را ۱۸ متر و قطر حفره ی  غربی ماه را ۱۶ متر برآورد کرده است.

بد نیست بدانید دانشمندان امور فضایی، این قطعه موشک را از سال ها پیش ردیابی کرده و ساعت دقیق برخورد آن را با سطح ماه، محاسبه کرده بودند. حالا گمانه زنی هایی وجود دارد که این شیء رها شده در فضا، دسته گل کدام غول فضایی دنیاست؟ برخی آن را متعلق به شرکت «اسپیس ایکس» متعلق به ایلان ماسک می دانند و برخی تصور می کنند این قطعه، بخشی از یک موشک ماهواره بر چینی است. ناسا هم ارتباط این قطعه موشک را با مأموریت های فضایی خود تکذیب کرده است.

آن چه مشخص است، این است که این قطعه، یکی از هزاران تکه زباله های فضایی است که انسان ها آن را تولید کرده اند؛   زباله هایی مثل قطعات رها شده از موشک یا ماهواره هایی که به دلایل متفاوت مثل پایان مأموریت، خراب شدن یا نداشتن انرژی کافی برای بازگشت به زمین، توی هوا معلق مانده اند!

بد نیست بدانید سازمان فضایی اروپا برآورد کرده که در حال حاضر، بیش از ۳۶ هزار قطعه زباله ی فضایی با قطر بیش از ۱۰ سانتی متر، در فضا معلق است.

منبع : همشهری آنلاین