راه حل هایی برای سلامت و شادابی پوست

راه حل هایی برای سلامت و شادابی پوست

۰۷ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۶ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس علم و فناوری - برخوردار بودن از پوست خوب یکی از عوامل مهم در زیبایی چهره است و اغلب افراد به دنبال راهکارهایی برای داشتن پوست صاف، شفاف و سالم هستند. اما شیوه‌های متفاوتی برای این کار وجود دارد که افراد را سردرگم می‌کند.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - یکتا فراهانی :برای مراقبت صحیح از پوست نمی توان توصیه کلی برای همه افراد داشت. چون نکات بسیار مهمی از جمله جنس و سن و نوع پوست، تغذیه فرد و همچنین عوامل محیطی در این خصوص بسیار مهم هستند. آگاه بودن از همه این موارد ما را کمک می کند تا بدانیم بهتر است از چه سنی و چگونه مراقبت های خاص از  پوست را آغاز کنیم و همچنین  چگونه باید  زیر آفتاب سوزان  تابستان و سرمای خشک و طاقت فرسای زمستان از پوست مراقبت کرد.

راه حل هایی برای سلامت و شادابی پوست

دکتر زهره تهرانچی متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 اطلاعات کلی درباره پوست

 پوست در هر ناحیه  از بدن خصوصیات ظاهری متفاوت و عملکرد خاص  خود را  دارد. بنابراین نیاز به مراقبت خاص خود راهم خواهد داشت.

اهمیت چربی پوست

به گفته تهرانچی، چربی پوست که از غدد چربی ترشح می شود مانع از  تبخیر و از دست رفتن رطوبت پوست، خشکی و ترک خوردن آن می شود. توجه داشته باشیم پوست از هنگام  تولد به مرور  تغییر می کند که بیشترین تغییر آن  نیز هنگام بلوغ و  وارد شدن به دوران پیری مشاهده می شود.

ضمن آنکه شکل و خصوصیات ظاهری پوست تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند تغذیه، وراثت، نژاد، روش زندگی و عوامل محیطی قرار دارد.  درواقع پوست نقش بسیار مهمی درسلامت ما دارد و حتی در واکنش های  ایمنی بدن هم دخیل است. بنابراین مراقبت از آن فقط جنبه زیبایی ندارد.

مراقبت ازپوست

این متخصص پوست می گوید مراقبت از پوست با توجه  به سن، ویژگی های ژنتیکی و وراثتی، شغل و محل زندگی افراد کاملا متفاوت است.   مثلا مواد شوینده و بهداشتی  کودکانی  که زمینه حساسیت ارثی دارند با کودکان دیگر و سنین دیگر متفاوت است چون آنها باید حتما از مرطوب کننده هاو  شوینده ها و شامپوهای  ملایم  استفاده کنند.

تهرانچی می گوید قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید  برای همه سنین  خطرناک است. بنابراین حتما باید در مقابل تابش شدید نور آفتاب از پوشش مناسب و ضد آفتاب استفاده و از تماس  مواد شیمیایی، مواد معطر و رنگ های مصنوعی  با چشم  نیز خودداری شود.

پیشگیری از ابتلا به بیماری های پوستی موضوع بسیار مهمی است؛ چون علاوه بر اینکه  هزینه و زمانی که بعد از آسیب به پوست باید صرف  بهبود آن شود بسیار زیاد است؛ گاهی نیز پوست دچار مشکلات زیادی از جمله ابتلا به  لک هایی می شود که بر طرف شدن آنها بسیارزمان بر و در مواردی هم غیرقابل برگشت است. به همین خاطر  اولین و مهم ترین مراقبت از پوست، حفظ سلامت آن است.

زیبایی پوست

به گفته دکتر تهرانچی بعد از توجه به سلامت پوست می توان به  جنبه زیبایی آن نیز پرداخت. چون این دو در کنار هم معنا پیدا می کنند و برای سلامت و زیبایی پوست حتما باید مراقبت هایی را ازجمله استفاده از کرم های مختلف استفاده کرد.

نکته مهم در این خصوص آن است که  یک کرم خوب لزوما برای همه افراد مناسب نیست و نمی توان آن را برای همه تجویز کرد. بنابراین به جای عمل کردن به توصیه دیگران برای انتخاب مناسب محصولات بهداشتی پوست باید  حتما از افراد متخصص در این زمینه مشورت گرفت.

مثلا استفاده از کرم های دور چشم یا ضد چروک و شروع استفاده  از آنها باید حتما تحت نظر متخصص پوست انجام شود. ضمن آنکه نمی توان سن خاصی را در این خصوص تعیین کرد چون  مثلا افرادی که پوست خشک یا  زمینه های  حساسیتی  دارند باید زودتر از کرم های مرطوب کننده دور چشم  استفاده کنند. در حالی که افراد دیگری که پوست معمولی یا  مختلط دارند می توانند بعد  از سی سالگی  از کرم های مناسب دور چشم استفاده کنند.

انتخاب ضدآفتاب

تهرانچی می گوید استفاده از  ضد آفتاب ۳۰ برای همه مناطق جغرافیایی کفایت می کند. البته درصورتی که  هر سه ساعت یک بار در روز به تمام نواحی را که در معرض تابش نور خورشید هستند تحت پوشش قرار دهند.  

البته انتخاب ضدآفتاب هم  با توجه  به نوع پوست متفاوت است و افراد با توجه به آگاهی از شرایط پوست خود باید آن را  انتخاب کنند. مثلا  افرادی که حساسیت بالایی دارند و  مستعد زدن جوش هستند، باید ضد آفتاب های فاقد چربی استفاده کنند.

در مورد آقایان  هم مصرف ضد آفتاب هایی که به صورت لوسیون و ژل و فاقد رنگ هستند توصیه می شود.

افرادی که  پوست حساسی دارند، هم  بهتر است از ضد آفتاب هایی استفاده کنند که حاوی مرطوب کننده هم باشند. ضمن آنکه تجدید هر کرمی باید پس از شست و شو  یا  پاک کردن پوست انجام شود.

آسیب های نور آفتاب به پوست

به گفته این متخصص پوست، تابش شدید نور آفتاب بر پوست علاوه بر احتمال ابتلا به سرطان های پوستی در روند پیری پوست و همچنین ایجاد لک های تیره پوستی  تاثیر زیادی دارد.

باز شدن یا متسع شدن منافذ پوستی، گشاد شدن مویرگ های آن، ایجاد لک و افزایش چین و چروک های پوست هم از جمله مشکلاتی هستند که معمولا به دنبال قرار گرفتن زیاد در معرض  نور آفتاب به وجود می آیند.

بنابراین باید تا حد امکان از به وجود آمدن هر گونه از این مشکلات در پوست جلوگیری کرد. توجه داشته باشیم  منافذ باز پوست با استفاده از داروهای لایه بردار کاهش پیدا می کنند و برای از بین رفتن لک های تیره پوست هم می توان از  داروها و کرم های روشن کننده استفاده کرد.  

شادابی پوست

دکتر تهرانچی  می گوید شادابی پوست موضوع مهمی است که علاوه بر جنبه زیبایی آن بر سلامت آن هم مؤثر خواهد بود. مصرف کرم های مرطوب کننده در  شاداب تر  و شفاف تر شدن  پوست تاثیر زیادی دارند که با توجه به نوع پوست و زمان استفاده در شب یا روز متفاوت هستند.

البته افرادی که مستعد زدن آکنه هستند بهتر است از کرم های مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنند. توجه داشته باشیم یکی ازعوامل مهم بر افزایش شادابی پوست، نوشیدن آب کافی و داشتن تغذیه مناسب است.

ارتباط تغذیه و سلامت پوست

برای داشتن پوست سالم و شاداب، تغذیه نقش مهمی دارد. برخورداری از  ویتامین های مورد نیاز بدن از طریق  مصرف میوه و سبزیجات می توانند رادیکال های آزاد را مهار کنند. چون این مولکول ها می توانند به سلول های پوست آسیب برسانند. ضمن آنکه مانع از بروز علایم و نشانه های پیری هم خواهند شد.

دریافت آنتی اکسیدان هم در سلامت پوست بسیار مؤثر است که می توان آن را با خوردن میوه و سبزیجاتی با رنگ های متفاوت مانند توت فرنگی، گوجه فرنگی، کاهو، کلم های رنگی، هویج، و .تامین کرد.

توجه داشته باشیم مهم ترین کار برای سلامت پوست، مراقبت از  شادابی آن است که این کار بدون برخورداری از تغذیه سالم حاصل نخواهد شد.

منبع : همشهری آنلاین