توصیه به تغییر ترکیب واکسن کرونا در آمریکا برای مقابله با سویه اُمیکرون در ابتدای پاییز
سرویس علم و فناوری - هیات مستقل کارشناسان سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) روز سه‌شنبه با اکثریت ۱۹ به ۲ رای به توصیه به استفاده از واکسن‌های جدید کرونا برای هدف قرار دادن سویه اُمیکرون در ابتدای فصل پاییز رای داد که انتظار می‌رود موج جدید عفونت‌ها رخ دهد.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - سی ان بی سی این برای نخستین بار است که این هیات به شرکت های واکسن سازی پیشنهاد کرده است ترکیب واکسن هایشان را برای هدف قرار دادن یک سویه متفاوت تغییر دهند. انتظار می رود FDA توصیه این کمیته را بپذیرد و این تغییر واکسن را تایید کند. اما این هیات توصیه ای درباره اینکه کدام زیرسویه کرونای اُمیکرون باید هدف قرار گیرد نکرده است.

هر چهار شرکت های فایزر، مدرنا، نواواکس و جانسون اند جانسون که واکسن های کرونایشان در آمریکا تایید شده است، این واکسن را بر اساس سویه اصلی کووید ظهوریافته در شهر ووهان چین ساخته اند.

اما ویروس کرونا به سرعت در طول دوره پاندمی تحول یافته است و واکسن ها اثربخشی کمتری در محافظت از آن در برابر عفونت و بیماری های خفیف پیدا کرده اند، گرچه اآنها هنوز عمما در حفاظت در برابر بیماری شدید موثر هستند.

این واکسن ها پروتئین های شاخکی یا اسپایک ها در سطح ویروس را هدف قرار می دهند که ویروس از آن برای تهاجم به سلول های انسانی استفاده می کند. اما  با جهش های بیشتر ویروس ها و دور شدن پروتئین های شاخکی از شکل اولیه شان، این واکسن ها در بازشناسی و حمله به آنها دچار مشکل می شوند. سویه اُمیکرون یکی از شاخص ترین نمونه های این تغییر است که در آن بیش از ۳۰ جهش رخ داده است. همین خصوصیت یکی از دلایل اصلی این است که اُمیکرون باعث چنین موجی از عفونت ها حتی در میان افراد کاملا واکسینه شد.

ویروس کرونا آنقدر به سرعت تحول یافته است که شرکت های واکسن سازی در دنبال کردن آن دچار مشکل شده اند، فایزر و مدرنا واکسن های اُمیکرون شان را بر اساس سویه اصلی آن یعنی BA.1 ساخته اند. اما BA.1 دیگر آمریکا در حال گردش نیست. زیرسویه واگیرتر BA.2 از بهار امسال جایگزین آن شد. زیرسویه های BA.4 و BA.5 اکنون به سرعت دارند در آمریکا مستقر شده اند و در مسیر غالب شدن هستند.

فایزر و مدرنا داده هایی بر اساس بررسی های کوچک در چند صد نفر را ارائه کرده اند که نشان می دهد واکسن های اُمیکرون آنها به طور قابل توجهی پاسخ ایمنی در برابر زیرسویه BA.1 اُمیکرون بالا می برند.

با این حال، این واکسن ها در همان حد در مقابل زیرسویه های BA.4  وBA.5 موثر نیستند، گرچه پاسخ ایمنی هنوز قوی است. از طرف دیگر هنوز داده هایی درباره تاثیربخشی این واکسن های روزآمدهشده در جهان واقعی در دست نیست. هر چند که معمولا قدرت پاسخ ایمنی به عنوان شاخصی از میزان  حفاظت واکسن درباره بیماری ها در نظر گرفته می شد.

منبع : همشهری آنلاین