معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات: فعال سازی مرکز داده در دستور کار قرار دارد
سرویس علم و فناوری - معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات به همراه مشاور وزیر و رییس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات به استان چهارمحال‌وبختیاری سفر کردند.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس - مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات استان چهارمحال و بختیاری، علی اصغر انصاری معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات در سفر به این استان و دیدار با استاندار، اظهار کرد: با فعال سازی مرکز داده، اقتصاد دیجیتال در چهارمحال وبختیاری نیز فعال می شود و می توان پلتفرم هایی برای معرفی نقاط مختلف گردشگری تهیه کرد که موجب توسعه گردشگری نیز می شود، در تلاش هستیم عقب ماندگی های زیرساختی در حوزه ارتباطات را جبران کنیم.
وی با اشاره به اینکه مناطق کوهستانی چهارمحال وبختیاری از زیرساخت های ارتباطی محروم مانده اند، افزود: توسعه زیرساخت های ارتباطی بر بستر فیبر نوری در روستاها مورد توجه این وزارتخانه است که به توسعه اقتصاد روستاها کمک می کند، مناطق محروم و توسعه نیافته در این پروژه در اولویت قرار دارد.
انصاری با تاکید بر اینکه افزایش پهنای باند و ضریب نفوذ اینترنت منجر به رونق اقتصادی و افزایش سرانه درآمد می شود، بیان کرد: برای بهبود سرانه سلامت و آموزش مردم، نیازمند بهبود شاخص های ارتباطی هستیم.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات، توسعه شبکه ملی اطلاعات را از برنامه های وزارت ارتباطات دانست و گفت: با توجه به اینکه ۷۰ درصد محتوای موجود در فضای مجازی بر بستر شبکه های خارجی از جمله اینستاگرام است، باید به سمت تولید محتوای داخلی برویم، در تولید محتوا در حوزه های مختلف فرهنگی، سرگرمی، آموزشی، اجتماعی و غیره به دنبال ایجاد توازن هستیم، خوشبختانه اقبال به سمت پیام رسان های داخلی بیش تر شده است.
حمایت از ایجاد صنایع پاک و دانش بنیان در چهارمحال و بختیاری
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات اظهار کرد: با توجه کردن به صنایع پاک و دانش بنیان می توان اشتغال پایدار ایجاد کرد.
وی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را از جمله صنایع کم آلاینده دانست و تصریح کرد: حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله صنایعی که نه تنها کم آلاینده است بلکه باعث کاهش آلاینده ها نیز می شود.
انصاری گفت: با بیان اینکه زمانی ارتباطات تنها در حد انتقال صوت بود، اما اکنون این موضوع در بخش های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی نظامی تاثیرگذار است و از آن به عنوان پیشران صنایع یاد می شود.
احداث پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات در چهارمحال و بختیاری
محمد جعفر صدیق مشاور وزیر و رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات در این دیدار با اشاره به راه اندازی پارک فاوا نیز اظهار کرد: پارک فاوا با مجوز رسمی از وزارت ارتباطات کار اصلی خود را در چهارمحال وبختیاری آغاز می کند.
وی با اشاره به اینکه پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات استان چهارمحال وبختیاری یکی از پنج پارک در سطح کشور محسوب می شود، تصریح کرد: پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات با حمایت از کسب وکارهای حوزه فناوری اطلاعات و شرکت های فناور، تولید محتوا در حوزه بازی و انیمیشن در بستر شبکه ملی اطلاعات، اینترنت اشیاء زمینه ایجاد اشتغال را در این استان فراهم می کند.
صدیق با بیان اینکه پارک فاوا مرکز تحول، خدمت رسانی، اشتغال زایی و امیدآفرینی برای جوانان تاکید کرد، افزود: استقرار شتاب دهنده در این پارک به منظور حمایت از ایده ها و استارت آپ ها است.
زیرساخت های ارتباطی پایه اصلی در توسعه است
غلامعلی حیدری، استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در این دیدار با تاکید بر نقش ارتباطات در توسعه تکنولوژی، گفت: توسعه تکنولوژی و زیرساخت های ارتباطی، اینترنت پرسرعت و تلفن ثابت روستایی در چهارمحال وبختیاری یکی از موضوعات حائز اهمیت محسوب می شود، امروز زیرساخت های ارتباطی پایه اصلی در توسعه است و باید در مناطق روستایی و عشایری مورد توجه قرار بگیرد.
وی با توجه به اینکه نقاط محروم بسیاری در استان وجود دارد، افزود: برای ایجاد عدالت و کاهش محرومیت نیازمند توجه جدی دولت هستیم، باید فیبرنوری در مناطق محروم استان توسعه پیدا کند.
در پایان مرتضی بلالی، مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات این استان، گفت: تلاش می شود شرکت های توانمند و نوآور در این پارک مستقر شده و در کنار یکدیگر به توسعه این دانش کمک کنند.

منبع : خبرگزاری فارس