طرح ویژه برای شناسایی موجودات فضایی  -  روبات های شناگر در پی حیات در اعماق آب های سیارات دیگر
سرویس علم و فناوری - ناسا قصد دارد شروع به ساخت مجموعه‌ای از روبات‌های شناگر کوچک کند که می‌توانند اقیانوس‌های سیارات دیگر را برای یافتن موجودات فضایی جستجو کنند.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - و روزنامه سان، یکی از کارشناسان این آژانس فضایی ایده ای برای یک کاوشگر ذوب یخ ارائه کرده است که می تواند باری از روبات هایی به اندازه تلفن را به اعماق آب بفرستد.

چنین طرحی می تواند برای یافتن نشانه هایی از حیات بیگانه در زیر پوسته یخی قمر مشتری به نام اروپا یا قمر زحل به نام انسلادوس به ضخامت کیلومترها استفاده شود.

با انبوهی از روبات های شناگر کوچک، ما می توانیم حجم بسیار بیشتری از آب اقیانوس ها را کاوش کنیم و اندازه گیری های خود را با داشتن چندین روبات جمع آوری داده ها در یک منطقه بهبود ببخشیم.

این پروژه وحشی به درستی SWIM یا

Sensing With Independent Micro-Swimmers نامگذاری شده است.

طرح ویژه برای شناسایی موجودات فضایی  -  روبات های شناگر در پی حیات در اعماق آب های سیارات دیگر

یک تیم پس از تامین بودجه، ساخت نمونه های اولیه را طی دو سال آینده آغاز خواهد کرد. آنها قصد دارند روبات های گوه ای شکلی بسازند که حدود ۵ اینچ طول و ۳ تا ۵ اینچ مکعب حجم دارند.

تقریبا ۵۰ دستگاه از این روبات ها به نوعی در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا بتوانند مانند ماهی ها با هم جمع شوند تا سرنخ هایی را پیدا کنند.

سفینه اصلی عمدتا کیت جمع آوری داده ها را در طول سفر طولانی از میان یخ های ضخیم حمل می کند. سپس می تواند اطلاعات را به یک فرودگر سطحی منتقل کند تا کارشناسان در زمین به مطالعه بپردازند.

ساموئل هاول، دانشمند تیم SWIM می گوید: «اگر بعد از آن همه سالی که برای ورود به اقیانوس طول کشید، از داخل پوسته یخی در جای اشتباهی بیایید، چه؟ اگر جای دیگری نشانه هایی از حیات وجود داشته باشد، اما جایی که شما وارد اقیانوس شده اید، وجود نداشته باشد، چه؟ با آوردن این انبوه روبات ها با خود، می توانیم به هر جایی نگاه کنیم تا خیلی بیشتر از آنچه که یک کرایوبات اجازه می دهد، محیط خود را کشف کنیم.»

از آنجایی که این ایده هنوز در مراحل اولیه آزمایش است، روبات ها هنوز به هیچ ماموریتی اعزام نشده اند، اما در هر صورت ناسا مشتاق پاسخ دادن به یکی از بزرگ ترین اسرار بشر است.

منبع : همشهری آنلاین