ماژلان؛ تلسکوپی روی زمین، قوی تر از جیمز وب  -  بودجه جدید 205 میلیون دلاری برای کشف اسرار تاریخی کیهان
سرویس علم و فناوری - برنامه تلسکوپ بزرگ ماژلان (GMT)، با مزیت‌هایی چون وضوح فضایی چهار برابری نسبت به جیمز وب به عنوان قوی‌ترین تلسکوپ موجود جهان، با توجه به دریافت یک بودجه جدید ۲۰۵ میلیون دلاری احتمالا تا سال ۲۰۲۹ تکمیل شود.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - و روزنامه دیلی میل، یکی از بزرگ ترین تلسکوپ های جهان در حال ساخت که ادعا می شود قوی ترین نسبت به سایر تلسکوپ های موجود خواهد بود؛ با دریافت بودجه ۲۰۵ میلیون دلاری سرعت شتابانی در تکمیل ساخت خود خواهد گرفت.

صحبت از تلسکوپ غول پیکر زمینی۱۲ طبقه ای ماژلان (GMT) است. GMT مخفف (Giant Magellan Telescope) به معنای «تلسکوپ بزرگ ماژلان» است. این تلسکوپ در حال ساخت، به دانشمندان این امید را می دهد که بیشتر از هر زمان دیگری به فضا با جزئیات بیشتری نگاه کنند چرا که ده برابر منطقه جمع آوری نور و چهار برابر وضوح فضایی (تفکیک پذیری فضایی) تلسکوپ فضایی جیمز وب، مزیت خواهد داشت.

این تلسکوپ عظیم نسبت به تلسکوپ های موجود که قرار است اولین نور خود را در سال ۲۰۲۹ ببیند، مزیت های فنی دیگری هم دارد. به عنوان نمونه آینه های هفت بخشی آن که در توسان، آریزونای آمریکا در حال ریخته گری هستند، دارای قطر کلی ۲۴.۹۹ متری خواهند بود.

ماژلان؛ تلسکوپی روی زمین، قوی تر از جیمز وب  -  بودجه جدید 205 میلیون دلاری برای کشف اسرار تاریخی کیهان

مقایسه وضوح فضایی از یک تصویر یکسان، وضوح فضایی مورد انتظار تلسکوپ GMT (سمت راست) و تلسکوپ جیمز وب (سمت چپ)

لیزا کیولی، مدیر مرکز اخترفیزیک هاروارد و اسمیت سونیان، یکی از مؤسسات بنیان گذار ساخت این تلسکوپ می گوید: «تلسکوپ GMT درک ما از کیهان را از طریق فناوری نوآورانه جدید خودش همراه با یک سایت درجه یک جهانی در شیلی متحول خواهد کرد.» گفتنی است که تلسکوپ عظیم زمینی ۱۲ طبقه ای ماژلان یا همان GMT، در رصدخانه لاس کامپاناس، یک مرکز نجوم در کشور شیلی مستقر خواهد شد. کیولی همچنین اضافه می کند: «این تلسکوپ به برخی از بزرگترین سوالات بشر در مورد اولین ستاره ها، اولین کهکشان ها، اسرار ماده تاریک، انرژی تاریک و سیارات فراخورشیدی مناسب برای زندگی پاسخ خواهد داد.»

روند ساخت این تلسکوپ قدرتمند چندین سال است که به لطف کنسرسیوم بین المللی به نام «سازمان تلسکوپ بزرگ ماژلان» به پیش می رود. این کنسرسیوم شامل تعهداتی از چندین مؤسسه در آمریکا و همینطور چندین موسسه دیگر از کشورهای کره جنوبی، استرالیا، برزیل، فرانسه، ایتالیا و شیلی است.

دکتر والتر ماسی، رئیس هیات مدیره تلسکوپ بزرگ ماژلان و مدیر سابق بنیاد ملی علوم در آمریکا، در بیانیه ای اشاره می کند که مشارکت های اخیر شرکای سرمایه گذاری در تلسکوپ بزرگ ماژلان، همگی شان موجب درنوردیده شدن مرزهای نجوم هستند، آینده را به واقعیت تبدیل می کنند و به ما اجازه می دهند به برخی از اهداف کلیدی علمی از جمله به پاسخ این پرسش دیرینه و مهم مبنی بر اینکه «آیا ما در کیهان تنها هستیم»؛ برسیم.

ماژلان؛ تلسکوپی روی زمین، قوی تر از جیمز وب  -  بودجه جدید 205 میلیون دلاری برای کشف اسرار تاریخی کیهان

تصویری گرافیکی شامل برخی از تفاوت های کلیدی بین تلسکوپ زمینی GMT با ساختار ۱۲ طبقه ای در سمت چپ و تلسکوپ فضایی جیمز وب در سمت راست

اریک آیزاکس، رئیس مؤسسه علمی کارنگی می گوید: «شش بنیانگذار هم فکر تلسکوپ بزرگ ماژلان با یکدیگر همکاری کردند تا شکاف مالی بین منابعی که برای ساخت تلسکوپ جذب کرده ایم و آنچه برای تکمیل آن نیاز است را کاهش دهند.»

رابرت شلتون، رئیس تلسکوپ GMT نیز در بیانیه ای می گوید: «تامین بودجه ساخت تلسکوپ واقعاً یک تلاش مشترک از سوی بنیانگذاران است. این امر منجر می شود به ساخت بزرگترین آینه های جهان، تلسکوپ غول پیکری که آنها را نگه می دارد و هم سطح می کند و همینطور یک ابزار علمی که به ما امکان می دهد تا تکامل شیمیایی ستارگان و سیارات را به گونه ای بی سابقه و بی نظیر در طول تاریخ، بررسی کنیم.»

ساختار ۱۲ طبقه ای تلسکوپ ابتدا در کارخانه (Ingersoll Machine Tools) واقع در راک فورد، ایلینوی آمریکا ساخته شده و در ادامه روند ساخت هفت آینه اصلی در آزمایشکاه آیینه ای (Richard F. Caris Mirror Lab) در آریزونا پیگیری می شود. همینطور لازم به ذکر است که یک ابزار علمی بسیار مهم این تلسکوپ یعنی «طیف نگار فروسرخ نزدیک» آن توسط دانشگاه تگزاس آستین، ساخته خواهد شد.

ماژلان؛ تلسکوپی روی زمین، قوی تر از جیمز وب  -  بودجه جدید 205 میلیون دلاری برای کشف اسرار تاریخی کیهان

نمایی از هفت آیینه اصلی تلسکوپ GMT در حال ساخت 

گفتنی است که در حال حاضر ساخت یک سایت تاسیسات با مساحت ۳هزار و ۷۱۶متر مربعی در راک فورد، ایلینوی برای ساخت ساختار تلسکوپ کامل شده و تولید اولین آینه ثانویه تطبیقی تلسکوپ در فرانسه و ایتالیا هم در حال انجام است. سایت اصلی تلسکوپ بزرگ ماژول (GMT) در شیلی که در ارتفاع تقریبی ۲ هزار و ۵۱۶ متری  از سطح دریا قرار دارد، برای مرحله بعدی ساخت و ساز و ریختن فونداسیون آماده می شود.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط