سازمان جهانی بهداشت: مرگ های ناشی از کرونا کاهش یافته و شمار عفونت ها پایدار شده
سرویس علم و فناوری - سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد شمار مرگ‌های ناشی از کروناویروس در هفته گذشته تا ۹ درصد کاهش یافته است و شمار موارد جدید عفونت نسبتا پایدار مانده است.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - رویترز این سازمان بهداشتی وابسته به سازمان ملل می گوید بیش از ۱۴۰۰۰ مورد مرگ ناشی از کووید و حدود ۷ میلیون مورد عفونت جدید رخ داده است. منطقه اقیانوسیه غربی افزایش ۳۰ درصدی در موارد عفونت و منطقه آفریقا کاهش ۴۶ درصدی را گزارش کردند. موارد بیماری همچنین در قاره آمریکا و خاورمیانه بیش از ۲۰ درصد افت کرد.

شمار مرگ های جدید ناشی از کرونا در خاورمیانه تا ۱۹ درصد افزایش یافت، در حالیکه مرگ های ناشی از بیماری در آفریقا بیش از ۷۰ درصد، در اروپا ۱۵ درصد و در قاره آمریکا ۱۰ درصد کاهش یافت.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد زیرسویه BA.5 کرونای اُمیکرون در جهان غالب می ماند و حدود ۷۰ درصد همه توالی ژنتیکی کروناویروس های آزمایش شده در بزرگترین پایگاه داده های به طور عمومی قابل دسترس را تشکیل می دهد. این سازمان گفت شیوع سایر زیرسویه های اُمیکرون شامل BA.4 و BA.2 ظاهرا در حالی که BA.5 در حال غلبه یافتن است، دارد کاهش می یابد.

سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که ارزیابی اش درباره روند کووید-۱۹ در جهان همچنان ناکامل است، چرا که بسیاری از کشورها بسیاری از اقدامات آزمایش، پایش و توالی یابی کروناویروس ها را با کاستن از کنترل های پاندمی کنار گذاشته اند.

با این وجود مقامات چینی این هفته پس از یافتن موارد کووید-۱۹ در جزیزره توریستی هاینان و در تبت محدودیت های جدیدی را اعلام کردند. دولت چین در ابتدای این هفته «کاخ پوتالا» را در شهر لهاسا در تبت که جایگاه سنتی «دالایی لاما» است، تعطیل کرد و همچنین در شهر هایکو، پایتخت هاینان و چند شهر دیگر از جمله استراحتگاه ساحلی «سانیا» قرنطینه عمومی برپا کرد.

حدود ۸۰۰۰۰ گردشگر این هفته پس از اینکه مقامات چینی «سانیا» را یک کانون شیوع کووید-۱۹ اعلام کردند، در آن گیر افتادند و ملزم به داشتن پنج آزمایش منفی در هفته پیش اجازه یافتن برای ترک کردن آن شدند.

دولت چین روز سه شنه نخستین هواپیمای حامل ۱۲۵ گردشگر را از سانیا به بیرون فرستاد و اعلام کرد پروازهای دیگری برای خارج کردن گردشگران هنگامی معیارهای لازم برای ترک را به دست آورند، ترتیب داده می شوند.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط