ویروس پولیو به لندن هم رسید -  کودکان در لندن در مقابل فلج اطفال واکسینه می شوند
سرویس علم و فناوری - کودکان یک تا ۹ ساله در لندن پس از آنکه مقامات انگلیسی شواهدی از انتشار ویروس پولیو عامل فلج اطفال در چند ناحیه این شهر پیدا کردند، از روز چهارشنبه یک دوز یادآور واکسن فلج اطفال دریافت می‌کنند.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - آسوشیتدپرس «سازمان امنیت بهداشت بریتانیا» (UKHSA) اعلام کرد ویروس های مشتق شده از واکسن خوراکی بیماری پولیو یا فلج اطفال را در فاضلاب در هشت منطقه لندن یافته است. آنالیز این سازمان از نمونن های ویروسی نشان داده است که سرایت ویروس فراتر از شبکه نزدیک چند فرد معدود است.

این سازمان گفت هنوز هیچ کسی را که مبتلا به عفونت با این ویروس باشد، نیافته است و خطر برای عموم جمعیت پایین است و تصمیم برای ارائه دوزهای یادآور به کودکان کم سن یک اقدام احتیاطی است تا میزان بالای از حفاظت در برابر فلج ایجاد شود و  به کاستن از انتشار ویروس کمک شود.

UKHSA اعلام کرد همچنین اقدامات پایش فاضلاب را به دست کم ۲۵ محل دیگر در لندن و در انگلیس گسترش خواهد داد.

اغلب افراد در انگلیس در دوران کودکی در برابر ویروس بیماری پولیو یا فلج اطفال واکسینه می شوند. سازمان جهانی بهداشت می گوید از هر ۲۰۰ مورد عفونت پولیو فقط یکی به فلج ختم می شود و اغلب افراد هیچ علامتی نشان نمی دهند.

سازمان امنیت بهداشت بریتانیا می گوید با مقامات بهداشتی در سازمان جهانی بهداشت و آمریکا و اسرائیل در حال همکاری نزدیک است تا هر رابطه ای میان ویروس های پولیو در انگلیس با ویروس های پولیو یافت شده در این دو کشور را بررسی کند. کارشناسان می گویند ویروس فلج اطفال در حال چرخش در لندن «از لحاظ ژنتیکی» با موارد اخیر شناسایی شده فلج اطفال در آمریکا و اسرائیل مرتبط است.

پولیو یا فلج اطفال بیماری است که اغلب از طریق آب منتشر می شود و عمدتا کودکان زیر پنج سال را گرفتار می کند. این بیماری عمدتا در کشورهای توسعه یافته ناپدید شده است، اما همچنان در کشورهای پاکستان، افغانستان و بخش هایی از آفریقا شیوع دارد.

علائم اولیه این بیماری شامل تب، خستگی، سردرد، استفراغ و سفتی عضلانی است. در میان افرادی که به علت این بیماری فلج می شوند، مرگ در ۱۰ درصد موارد هنگامی که عضلات تنفسی فلج می شوند، رخ می دهد.

در موارد نادری، ویروس زنده ضعیف شده ای که در واکسن خوراکی پولیو به کار می رود تا در یک تلاش جهانی به ریشه کنی بیماری بینجامد، می تواند به صورت اشکال جدیدی  جهش پیدا کند که قدرت کافی برای ایجاد شیوع های جدید را دارند. واکسیناسیون یادآور در لندن برای کودکان از واکسن های تزریقی پولیو استفاده می کند که این خطر را ندارند.

کارشناسان یافته شدن انتشار ویروس پولیو در لندن «نگران کننده» خوانده اند و گفته اند ویروس برای هر فردی که واکسینه نشده باشد، خطر قابل توجهی ایجاد می کند. به گفته آنها، تداوم انتشار ویروس باعث خواهد شد که موارد فلج بروز کند.

واکسن تزریقی پولیو از لحاط توقف انتشار ویروس تاثیربخشی کمتری نسبت به واکسن خوراکی دارد و بنابراین ممکن است لازم شود که دوباره واکسن خوراکی برای حذف شدن ویروس به کار برده شود.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط