قاره ها این گونه بر روی زمین شکل گرفتند  -  رمزگشایی با تحقیق در استرالیا
سرویس علم و فناوری - یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که قاره‌های زمین زمانی تشکیل شدند که سیاره ما حدود ۳.۵ میلیارد سال پیش با شهاب سنگ‌های غول‌پیکر بمباران شد.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - و دیلی میل، محققان دانشگاه کرتین در پرت استرالیا بلورهای معدنی زیرکن را از منطقه پیلبارا کراتون در استرالیای غربی که نمایانگر بهترین بقایای پوسته باستانی زمین است تجزیه و تحلیل کردند تا منشا آن را بررسی کنند.

کراتون قطعه ای از پوسته سیاره است که برای میلیاردها سال دست نخورده باقی مانده است، در حالی که قطعات دیگر شکسته شده و به اطراف حرکت کرده و قاره ها را تشکیل داده اند.

ترکیب زیرکن اطلاعاتی را در مورد چگونگی تشکیل پیلبارا کراتون نشان داد.

آنها می گویند که سنگ ها ابتدا در نزدیکی سطح زمین ذوب شده اند؛ پیش از پیشرفت عمیق تر مطابق با اثرات زمین شناسی برخورد شهاب سنگ ها.

دکتر تیم جانسون، از دانشکده علوم زمین و سیاره شناسی کرتین، می گوید: «تحقیق ما اولین شواهد محکمی را ارائه می کند که فرآیندهایی که در نهایت قاره ها را تشکیل دادند، با برخورد شهاب سنگ های غول پیکر، مشابه آنچه مسئول انقراض دایناسورها بودند، آغاز شد. میلیاردها سال قبل رخ داده است.»

در طول تاریخ ۴.۵ میلیارد ساله زمین، توده های خشکی از هم پاشیده شده، از هم جدا شده و دوباره به عقب رانده شده اند.

این نتیجه گرمای حاصل از فرآیندهای رادیواکتیو در داخل سیاره است که باعث حرکت این صفحات می شود.

با این حال، بخش های بزرگ و به ویژه قوی پوسته علی رغم این فرآیندها که به کراتون ها معروف هستند، در طول زمان پایدار مانده اند.

مطالعه جدید پیلبارا کراتون که دیروز در Nature منتشر شد، شواهدی از چگونگی شکل گیری این ساختار و دلیل قوی بودن آن ارائه کرده است.

زمین شناسان بلورهای زیرکن درون سنگ آذرین کراتون را که بین ۳.۶ تا ۲.۹ میلیارد سال پیش تشکیل شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند.

دکتر جانسون در این خصوص گفت: «مطالعه ترکیب ایزوتوپ های اکسیژن در این بلورهای زیرکن یک فرآیند «بالا به پایین» را نشان داد که با ذوب سنگ ها در نزدیکی سطح شروع می شود.»

سه نوع ایزوتوپ اکسیژن (اشکال مختلف عنصر) موجود در زیرکن نشان می دهد که کراتون در سه مرحله تشکیل شده است.

اولین مرحله یک برخورد غول پیکر حدود ۳.۶ میلیارد سال پیش بود که بخشی از پوسته سیاره را منفجر کرد و در نتیجه فشار روی گوشته زیرین را کاهش داد.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط