انگلیس به عنوان اولین کشور واکسن کرونای اُمیکرون شرکت مدرنا را تأیید می کند
سرویس علم و فناوری - انگلیس که نخستین کشوری بود که در اواخر سال ۲۰۲۰ یک واکسن کرونا را تایید کرد، اکنون نخستین کشوری شده است که به یک واکسن تطبیق‌یافته برای سویه‌های جدید کرونا مجوز می‌دهد.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - رویترز سازمان ناظر دارویی بریتانیا (MHRA) روز دوشنبه به واکسن دوظرفیتی شرکت آمریکایی مدرنا که هم ویروس اصلی کرونا و هم سویه اُمیکرون ویروس را هدف قرار می دهد، مجوز مشروط برای استفاده به عنوان دوز یاداور برای بزرگسالان داد.

 انتظار می رود «کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی» (JCVAI) به زودی توصیه ای برای چگونگی کاربرد این واکسن در انگلیس منتشر کند.

تصمیم MHRA بر اساس داده های کارآزمایی بالینی است که نشان داد این واکسن یادآور «پاسخ ایمنی قوی» هم به سویه اُمیکرون (زیرسویه BA.1) و هم ویروس اصلی ۲۰۲۰ ایجاد می کند.

شرکت مدرنا در ماه ژوئن (خرداد) اعلام کرد داده های کارآزمایی نشان داد هنگامی که این واکسن تطبیق یافته با سویه های جدید کرونا به عنوان دوز چهارم به کار می رود، آنتی بادی های خنثی کننده ویروس را تا هشت برابر افزایش می دهد.

MHRA همچنین یک آنالیز اکتشافی را ذکر می کند که نشان داد این واکسن جدید «پاسخ ایمنی خوبی» در مقابل زیرسویه های فعلا غالب BA.4 و BA.5 اُمیکرون ایجاد می کند.

به گفته شرکت مدرنا، داده های کارآزمایی نشان داد که میزان آنتی بادی های خنثی کننده ویروس ایجادشده بوسیله این واکسن یادآور دوظرفیتی جدید بر ضد زیرسویه های کرونا ۱/۶۹ برابر بالاتر از آنتی بادی های تولیدشده بوسیله  واکسن یادآور حاوی ویروس اصلی است.

البته، همبستگی میان میزان های آنتی بادی خنثی کننده و کارآیی واکسن در پیشگیری از بیماری به خصوص بیماری شدید هنوز نامعلوم است.

به گفته MHRA، هیچ مشکلی از لحاظ عوارض جانبی و بی خطر بودن با این فرمولاسیون جدید برای واکسن مدرنا شناسایی نشده است.

دولت انگلیس ماه پیش اعلام کرد که برنامه تزریق واکسن یادآور در «اوائل پاییز» آغاز می شود و  این واکسن جدید به افراد بالای ۵۰ سال، افراد در گروه های در معرض خطر، کارکنان خط مقدم و کارکنان آسایشگاه ها ارائه خواهد شد.

با اینکه واکسن های موجود کووید-۱۹ همچنان حفاظت خوبی در برابر بستری شدن و مرگ ناشی از کرونا ایجاد می کنند، کارآیی این واکسن ها با جهش یافتن ویروس افت کرده ست.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط