ماده شیمیایی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

ماده شیمیایی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۷ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس علم و فناوری - محققان تاکید کردند قرارگیری در معرض یک ماده شیمیایی پرکاربرد، ریسک ابتلا به سرطان را تا چندین برابر افزایش می‌دهد.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس - نیواطلس، نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که یک ماده شیمیایی به نام «سولفات پرفلورواکتان» (PFOS) با شایع ترین نوع سرطان کبد مرتبط است.

 «PFOS» در طیف وسیعی از محصولات مصرفی و صنعتی استفاده می شود و به دلیل اینکه بسیار آهسته تجزیه می شوند و در محیط و هم در بافت انسانی تجمع می یابند به مواد شیمیایی همیشگی لقب گرفته اند. 

آنها در محصولات و تجهیزات مورد استفاده به صورت روزمره مانند ظروف نچسب، روکش های ضد لک، فرش یا لوازم داخلی، لباس های مقاوم در برابر آب، کیسه های ذرت بو داده در مایکروویو، جعبه های پیتزا، بسته بندی های فست فود، برخی از انواع نخ دندان و محصولات تمیز کننده یافت می شوند.

تحقیقات جدید ارتباط بین افزایش سطح سولفات پرفلوئواکتان (PFOS) خون و افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد را گزارش کرده است. این مطالعه اولین مطالعه ای است که مستقیماً قرار گرفتن در معرض این ماده شیمیایی را با سرطان کبد در انسان مرتبط می کند. تعداد فزاینده ای از شواهد نشان داده که قرار گرفتن در معرض این مواد می تواند منجر به اثرات مضر سلامتی، از وزن کم هنگام تولد تا کم کاری تیروئید شود.

به دنبال مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی که نشان می دهد قرار گرفتن در معرض PFAS به طور بالقوه به سلول های کبد آسیب می زند، این تحقیق جدید اولین تحقیق قدرتمند را در مورد رابطه بین مواد شیمیایی و سرطان کبد در انسان ارائه می کند. قدرت این تحقیق جدید در بهره گیری از داده های یک مطالعه سلامت چند دهه ای است که روی بیش از ۲۰۰ هزار نفر از اوایل دهه ۱۹۹۰ انجام شده است. این به محققان اجازه داد تا  وجود این ماده در سطوح خونی افراد را در سال ها قبل از ابتلا به سرطان بررسی کنند.

ورونیکا وندی ستیاوان، نویسنده این مطالعه جدید توضیح داد: بخشی از دلایلی که مطالعات انسانی کمی انجام شده است این است که محققان به نمونه های مناسب نیاز دارند. افرادی که در شرایط محیطی در معرض مواد شیمیایی همیشگی بوده اند چراکه ابتلا به سرطان روندی است که گاها از سال ها قبل آغاز می شود. 

چندین نوع PFAS در نمونه های خون افرادی که در نهایت به سرطان کبد مبتلا شدند، یافت شد. اما یک ماده شیمیایی خاص برجسته بود، سولفات پرفلوئواکتان (همچنین به عنوان PFOS شناخته می شود). افراد دارای بالاترین سطح PFOS در خون، ۴.۵ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد در مقایسه با گروهی با کمترین سطح PFOS خون بودند.

این مطالعه همچنین مکانیسم های بالقوه ای را بررسی کرد که قرار گرفتن در معرض PFOS می تواند باعث سرطان کبد شود و درنهایت چهار متابولیت خاص پیدا شد.

لدا چتزی، محقق ارشد پروژه  توضیح داد: «ما معتقدیم که کار ما بینش های مهمی را در مورد اثرات طولانی مدت این مواد شیمیایی بر سلامت انسان، به ویژه با توجه به اینکه چگونه می تواند به عملکرد طبیعی کبد آسیب برساند، ارائه می دهد؛ این مطالعه شکاف مهمی را در درک ما از پیامدهای واقعی قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی پر می کند».

یافته های جدید تنها چند روز پس از مطالعه دیگری به دست آمد که نشان داد سطوح PFAS در آب باران اغلب از محدودیت های ایمنی جدید تعیین شده توسط سازمان حفاظت از محیط زیست (EPA) فراتر می رود و درنهایت محققان مطالعه اخیر  خواستار حذف تدریجی جهانی PFAS از تمام زمینه های تولیدی شدند. یک کمیته تخصصی که توسط سازمان ملل متحد برای بررسی آلاینده های پایدار در سال ۲۰۱۹ تشکیل شد، همچنین خواستار حذف تمام استفاده از مواد شیمیایی PFAS برای حفاظت از سلامت انسان و  حفاظت از محیط زیست در برابر اثرات مضر آن شد.

مطالعه جدید در مجله «JHEP Reports» منتشر شد.

 

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط