واکنش رئیس دانشگاه تهران به حاشیه های  بخش تالیف موسسه لغت نامه دهخدا
سرویس علم و فناوری - رئیس دانشگاه‌تهران در واکنش به حواشی رسانه‌ای ایجاد شده در روزهای اخیر درباره بخش تالیف موسسه لغت‌نامه دهخدا، گفت: موسسه دهخدا دارای ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای است. هیچ یک از استادان همکار با موسسه، آنجا را ترک نکرده و همه اساتید حاضر در این مجموعه وزین، عاشق کار و آن محیط هستند.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس - گروه دانشگاه خبرگزاری فارس روابط عمومی دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران در نشست شورای این دانشگاه که با حضور روسای دانشکدگان، دانشکده ها، پردیس های بین الملل و مراکز و موسسات وابسته به دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به روند رو به رشد دانشگاه در نظام های رتبه بندی بین المللی، گفت: صلاحیت و شایستگی دانشگاه تهران خیلی بالاتر از تصویری است که امروزه در عرصه جهانی منتشر می شود. چراکه خیلی از موارد و شاخص هایی که مورد توجه ما است در نظام های رتبه بندی مورد عنایت نیست.

رئیس دانشگاه تهران افزود: هر چند چشم اندازمان فراتر از شاخص های مدنظر رتبه بندی های بین المللی دانشگاه ها است اما از طرفی هم امروز در دنیا جایگاه و رتبه کشورها را با استناد به این شاخص ها تعیین می کنند؛ بنابراین اگر بخواهیم تراز مثبتی برای کشورمان در دنیا ایجاد کنیم، علاوه بر تاکید و تقویت بر شاخص های بومی مورد توجه خودمان، لازم است وضعیت مان در شاخص های متداول بین المللی را در حوزه های مختلف علم ارتقا ببخشیم.

*پیشرفت دانشگاه تهران در شاخص های ارزیابی رتبه بندی شانگهای ۲۰۲۲

وی با اشاره به پیشرفت دانشگاه تهران در شاخص های ارزیابی رتبه بندی شانگهای ۲۰۲۲ اظهار داشت: بر پایۀ گزارش سال ۲۰۲۲ نظام رتبه بندی شانگهای،این دانشگاه ضمن حفظ رتبه نخست ملی و قرارگیری در میان ۴۰۰ مؤسسۀ برتر جهان، در ۲۳ زمینۀ علمی صاحب رتبه شده و در ۱۶ زمینه موفق به کسب رتبه اول در بین مؤسسه های آموزش عالی ایران شده است.

*افزایش امتیاز دانشگاه تهران در سنجة پژوهشگران پراستناد در سال ۲۰۲۲ چشم گیرتر است
رئیس دانشگاه تهران افزود: امتیازهای دانشگاه تهران در رتبه بندی شانگهای ۲۰۲۲ نشان می دهد که عملکرد دانشگاه تهران در مقایسه با دانشگاه های دیگر، نسبت به سال ۲۰۲۱ بهبود یافته و افزایش امتیاز دانشگاه تهران در سنجة پژوهشگران پراستناد در سال ۲۰۲۲ چشم گیرتر است.

*تشکیل ستاد ویژه ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاه تهران

 مقیمی از تشکیل ستادی ویژه برای ساماندهی اقدامات بنیادی در حوزه ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاه تهران خبر داد و گفت: برنامه ریزی این دانشگاه بر این است که دایره رشته ها و حوزه های علم را که دانشگاه تهران در آنها صاحب رتبه و سرآمد است، افزایش دهد؛ به ویژه سیاست های خوبی به منظور رشد حضور و جایگاه بین المللی دانشگاه تهران در رشته های علوم انسانی، اجتماعی و رفتاری تدوین شده است.

*افتتاح باشگاه طلایه داران علم با حضور وزیر علوم

رئیس دانشگاه تهران از ایجاد باشگاه طلایه داران علم در دانشگاه تهران به عنوان یک تدبیر موثر برای ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاه تهران خبر داد و گفت: باشگاه طلایه داران علم دانشگاه تهران به زودی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح خواهد شد.

*عناوین حمایت هایی که از اعضای باشگاه طلایه داران علم صورت می گیرد

وی درباره حمایت هایی که از اعضای هیات علمی عضو باشگاه طلایه داران علم صورت می گیرد، به پرداخت کل مبلغ گرنت در ابتدای سال برای رفع نیازهای پژوهشی، اختصاص پذیرش یک دانشجوی پسادکترا، تخصیص سهمیه پذیرش دانشجوی دکترا از طریق استعداد درخشان به انتخاب خود محقق برتر و اختصاص هزینه حمایتی برای تهیه مواد آزمایشگاهی اشاره کرد.
مقیمی با اعلام اینکه عضویت در این باشگاه یکساله است، خاطرنشان کرد: اعضای باشگاه طلایه داران علم دانشگاه تهران ثابت نیستند و همین می تواند بین محققان رقابت ایجاد کنند و هر ساله افرادی جدید وارد این باشگاه شوند.

*تاثیر راه اندازی تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران بر ارتقای جایگاه در وبومتریکس

وی همچنین به ارتقای ۱۰۱ پله ای جایگاه دانشگاه تهران در رتبه بندی وبومتریکس نسبت به یکسال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: در نظام رتبه بندی وبومتریکس که عمدتاً بر روی مشاهده پذیری وب سایت دانشگاه، دسترسی آزاد به اطلاعات و مستندات دانشگاه تاکید دارد، برای اولین باردردانشگاه تهران به عنوان یک دانشگاه ایرانی توانست موفق به کسب رتبه کمتر از ۳۰۰ شود.
رئیس دانشگاه تهران از راه اندازی تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران طی ۸ ماه گذشته به عنوان یکی از مولفه های اثرگذار در افزایش مشاهده پذیری وب سایت دانشگاه نام برد و خاطرنشان کرد: اعتقاد دارم تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران متعلق به همه دانشگاه است و باید همه افکار با رعایت چارچوب ها بتوانند در این رسانه اظهارنظر کنند، حتی کسی که در مخالفت با مسئول دانشگاه هم بخواهد اظهارنظری داشته باشد.

استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران تاکید کرد: باید تحمل پذیری مان را بالا ببریم واز اینکه یک جایی به نقد ما می پردازد نگران نباشیم. در محیط دانشگاه باید بر روی افزایش تحمل پذیری کار کنیم چراکه از دانشگاه است که این روحیه باید به محیط اجتماعی اشاعه پیدا کند. تحمل در برابر انتقادات و توضیح مدیران دانشگاه به افکار عمومی و یا اصلاح رفتارهای نیازمند بهبود و اصلاح، نه تنها باعث رشد و شکوفایی دانشگاه می شود، بلکه فرهنگ انتقادپذیری را در جامعه ارتقا می دهد.

*از روش های سنتی آموزشی فاصله می گیریم

 مقیمی با اشاره به طراحی بسته تحول آموزشی دانشگاه تهران، گفت: به دنبال این هستیم که از روش های سنتی آموزشی فاصله گرفته و روش های جدید آموزشی را پی بگیرم. رویداد «آینده روشن» که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران، معاونت های فرهنگی و دانشجویی و دانشکده معارف و اندیشه اسلامی دانشگاه تهران با حضور ۶۰۰ دانشجو از رشته های مختلف در حال برگزاری است، از جمله اقدامات در زمینه تحول آموزش است.

وی افزود: دانشجویانی که در رویداد «آینده روشن» شرکت کرده اند، ۴ واحد درس عمومی را در قالب فضای پرنشاط یک اردوی تفریحی، فرهنگی و علمی می گذرانند. امروز دانشجویان علاقمند هستند که از روش های رسمی فاصله بگیرند و به سمت فضاهای تعاملی و بسترهایی بروند که دارای جنبه کاربردی و عملی در محیط علمی است.

*شنبه اول هر ماه؛ ملاقات عمومی هیات رئیسه دانشگاه تهران

رئیس دانشگاه تهران در بخش دیگر سخنانش از برگزاری مستمر ملاقات عمومی ماهانه هیات رئیسه دانشگاه تهران با ذی نفعان خبر داد و گفت: قرار بر این است که جلسه ملاقات عمومی با ذی نفعان دانشگاه در شنبه ابتدای هر ماه برگزار شود. در نخستین جلسه ملاقات عمومی هیات رئیسه دانشگاه تهران با ذی نفعان، بیش از ۱۰۰ مراجعه کننده داشتیم که بیشتر مسائل آنها ناظر بر موضوعات میان وظیفه ای بود چراکه در این نوع موضوعات، یک واحد یا معاونت نمی تواند تصمیم قاطعی بگیرد. در جلسه ملاقات عمومی که همه معاونان و اعضای هیات رئیسه دانشگاه حضور دارند این فضا ایجاد می شود که معاونت ها در تعامل با هم برای مسائل حل نشده، راه حل پیدا کنند.

*واکنش رئیس دانشگاه تهران به حواشی رسانه ای درباره بخش تالیف موسسه لغت نامه دهخدا

رئیس دانشگاه تهران در پایان در واکنش به حواشی رسانه ای ایجاد شده در روزهای اخیر درباره بخش تالیف موسسه لغت نامه دهخدا، اظهار کرد: موسسه دهخدا دارای ظرفیت های فوق العاده ای است. هیچ یک از استادان همکار با موسسه، آنجا را ترک نکرده و همه اساتید حاضر در این مجموعه وزین، عاشق کار و آن محیط هستند.
وی تاکید کرد: موسسه لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی علاوه بر کار کردن بر روی لغت نامه، باید بحث اجتماعی شدن علم و ترویج زبان فارسی در کشور را نیز دنبال کند. با راه اندازی خانه خلاق و نوآوری علوم انسانی در موسسه دهخدا، این مجموعه می تواند به هدایت ایده های مرتبط با حوزه زبان و ادبیات فارسی بپردازد.

* موسسه دهخدا باید محور آموزش زبان فارسی به همه دانشجویان خارجی کشور باشد

رئیس دانشگاه تهران افزود: متاسفانه تعداد زبان آموزان این مرکز بین المللی در شش سال گذشته تنها ۲ هزار و ۴۰۰ نفر بوده است؛ این در حالی است که تعداد زبان آموزان فقط برای یکسال باید بیش از این تعداد باشد. موسسه لغت نامه دهخدا نه تنها باید مرجع آموزش زبان فارسی برای دانشجویان بین الملل دانشگاه تهران باشد بلکه شایسته است که آموزش زبان فارسی به همه دانشجویان خارجی کل کشور با محوریت این موسسه صورت گیرد.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط