آخرین پرواز سوفیا  -  ماموریت نگاه کردن به جهان فروسرخ به پایان رسید
سرویس علم و فناوری - در طول ۸ سال گذشته، یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ اصلاح‌شده صدها پرواز را در یک ماموریت منحصر به فرد انجام داده است.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - و سایت ویرد، حمل یک تلسکوپ ۱۹ تنی ۲.۵ متری معروف به سوفیا یا رصدخانه استراتوسفر برای نجوم فروسرخ، ماموریت این ۷۴۷ بوده است.

پرواز یک تلسکوپ بر روی یک جمبو جت راهی برای نگاه کردن به آسمان در طول موج هایی که از زمین قابل مشاهده نبود، ارائه می کرد، اما هزینه ها بسیار بالا بود.

بنابراین ناسا و آژانس فضایی آلمان این ماموریت را تعطیل کردند و بدین ترتیب سوفیا و بوئینگ ۷۴۷ آخرین پرواز خود انجام داده و در مرکز تحقیقات پرواز آرمسترانگ ناسا در صحرای نزدیک به لس آنجلس به زمین نشست.

سوفیا روشی نوآورانه برای نگاه کردن به جهان فروسرخ بود. نور مادون قرمز اساسا تابش گرما است، اما ستاره شناسان نمی توانند با وجود بخار آبی که بالای سر ما قرار دارد، اجرام کیهانی مانند ستاره ها و کهکشان های پوشیده از غبار را کاوش کنند. این موضوع، تلاش ها برای مشاهده آن اجرام را با تلسکوپ های ساخته شده بر روی قله های کوه، مانند رصدخانه های هاوایی و شیلی، مختل می کند. اما با اوج گرفتن در استراتوسفر، در ارتفاع بالا، سوفیا می تواند بر فراز آن بخار آب پرواز کند و دید بسیار بهتری داشته باشد.

با این حال، هزینه بسیار زیاد چنین کاری باعث شد تا ناسا و آژانس فضایی آلمان قید چنین کاری را بزنند.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط