بلندی: توجه به مهارت محوری رمز تحقق اهداف اقتصادی است
سرویس علم و فناوری - رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با تأکید بر توجه به مهارت محوری در دانشگاه‌ها، گفت: ۷۰ درصد اهداف اقتصادی هر کشور به دست تکنسین‌هاست و تحقق اهداف اقتصادی مستلزم نیروهای تکنسین است.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس - خبرنگار گروه دانشگاه حسین بلندی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در آیین آغاز سال تحصیلی جدید این دانشگاه در مرکز آموزش علمی کاربردی آتش نشانی، گفت: ما در نظام علمی کاربردی به طور کلی در هر حوزه ای پای کار هستیم و دانش پژوهان ما مسائل تئوری و عملی را یاد می گیرند تا وارد میدان کار شوند و پاسخگویی به یک نیاز کشور را محقق کنند.

وی گفت: دانش پژوهان ما برای میدان کار آماده می شوند، آنها هم تئوری و هم عملی آموزش می بینند، بنابراین مردان رزم جهاد مبارزه با بیکاری در دانشگاه علمی کاربردی حضور دارند تا گوشه ای از نیازهای کشور را برطرف کنند.

بلندی ادامه داد: اینکه من به مرکز علمی کاربردی آتش نشانی آمدم به دلیل تبریک روز آتش نشان بود، برای ما خیلی سنگین بود که آتش نشانان ما در خارج کشور آموزش بببینند و حالا بسیار خوشحالم که میبینم یکی از ثمرات دانشگاه علمی کاربردی به مرکز بین المللی تبدیل شده است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: بیشتر مدرسان این مرکز بیش از ۲۵ سال سابقه فعالیت در حوزه آتش نشانی دارند، هم تئوری و هم عملی را بلد هستند و تجربیات لازم را دارند به همین دلیل خروجی های این مرکز بسیار موفق هستند.

وی افزود: در آغاز سی و یکمین سالگرد دانشگاه جامع علمی کاربردی خواستم نتیجه کار را از نزدیک ببینم، در زمان تأسیس این دانشگاه می خواستند افرادی را تربیت کنند که به سرعت وارد بازار کار شوند، اتفاق مبارکی که در این دانشگاه رخ می دهد این است که ۲ کار عمده انجام می دهیم، یکی اینکه نیازسنجی می کنیم و دیگر اینکه نیازها را برطرف می کنیم.

بلندی با بیان اینکه در یکی دوماه گذشته چند رشته جدید برای مرکز آتش نشانی راه اندازی کردیم، اظهار داشت: با کمک اهل فن و دانش برنامه درسی برای یک شغل راه اندازی می کنیم تا هر کدام از دانش پژوهان یک شاغل باشند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد: خروجی های دانشگاه علمی کاربردی افراد مجربی هستند که به سرعت جذب بازار کار می شوند، عملا نگاه ما در این دانشگاه به سمت این است که نیاز بازار کار را پاسخگو باشیم.

وی با اشاره به وجود ۸ هزار شغل در دنیا گفت: ما در کشور به ۲-۳ هزار شغل رسیدیم، در دانشگاه علمی کاربردی هزار برنامه درسی داریم یعنی هنوز چند هزار برنامه درسی کم داریم.

بلندی اضافه کرد: امروز کسی که می خواهد با یک دستگاه کار کند هم باید از نظر تئوری و هم از نظر عملی مجرب باشد که ما این کار را در دانشگاه علمی کاربردی انجام می دهیم، ما باید هر دو سه سال یکبار برنامه های درسی را هم بازنگری کنیم، نکته دیگر هم این است که دوره های کوتاه مدت و پودمان های تخصصی با صلاحیت های حرفه ای صورت گیرد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: تمام ۵۷۱ مرکز دانشگاه علمی کاربردی باید در جریان باشند که از نظر رئیس جمهور ما دانشگاه باید در بازار کار باشد و ما خوشحالیم که در بازار کار حضور داریم و برای بالا بردن بهره وری نیز دارای مهارت هستیم.

* ۷۰ درصد اهداف اقتصادی هر کشور به دست تکنسین هاست

وی افزود: امسال سالی هست که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، دانش بنیان ها دارای پر و بال جدی شدند و ما در این حوزه حضور داریم،۳۰-۴۰ درصد دانشگاه های نظری ما بحث نخبگانی را دارند، ۷۰ درصد اهداف اقتصادی هر کشور به دست تکنسین هاست، تحقق اهداف اقتصادی مستلزم نیروهای تکنسین است اما ما به گونه ای فرهنگسازی کردیم که اگر آقایی با مدرک کاردانی به خواستگاری برود تحویلش نمی گیرند و خانواده ها یک دکترای بیکار را به تکنسین ترجیح می دهند، ما اگر قرار است صنعت بازار کار را رونق دهیم باید به بحث مهارت به صورت جدی بپردازیم و امروز وزیر علوم بر این مهم تأکید دارد و به مهارت محوری دانشگاه ها اهمیت می دهد.

بلندی گفت: اثرات دانش آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی بی بدیل است اگرچه کمتر از این افراد در محافل صحبت می شود.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط