رونمایی از تاکسی هوایی چهارنفره خودران wisk aero

رونمایی از تاکسی هوایی چهارنفره خودران wisk aero

۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۷ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس علم و فناوری - استارتاپ تاکسی‌های هوایی Wisk Aero به تازگی از نسل ششم هواپیما‌های خود، یک هواپیمای چهار نفره تمام الکتریکی خودکار رونمایی کرده است.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فرارو - استارتاپ تاکسی های هوایی Wisk Aero به تازگی از نسل ششم هواپیما های خود رونمایی کرده است؛ یک هواپیمای چهار نفره تمام الکتریکی که می تواند بدون نیاز به هیچ خلبان انسانی پرواز کند.

به گزارش فرارو به نقل از rahnamato، این شرکت تحت حمایت بوئینگ اعلام کرده که از اداره هوانوردی فدرال (FAA) برای حمل مسافر با استفاده از این تاکسی پرنده درخواست مجوز خواهد کرد. این استارتاپ که در سال ۲۰۱۹ با سرمایه گذاری مشترک بوئینگ و کیتی هاوک، شرکت تاکسی پرنده تحت حمایت لری پیج (موسس گوگل) شکل گرفت، اکنون در تلاش است تا به اولین شرکت پیشرفته حمل و نقل هوایی تبدیل شود.


Wisk ادعا می کند که نسل ششم هواپیمای آن ها اولین کاندیدای دریافت گواهی نامه برخاست و فرود عمودی (eVTOL) است. مطابق قوانین FAA، شرکت های هواپیمایی باید قبل از راه اندازی یک سرویس تجاری سه نوع گواهینامه دریافت کنند.

گواهی نوع به این معناست که هواپیما تمام استاندارد های طراحی و ایمنی FAA را برآورده می کند. گواهی تولید تاییدیه ای برای آغاز ساخت هواپیما است و گواهینامه شرکت هواپیمایی به این معنی است که سازنده می تواند به طور رسمی خدمات تاکسی هوایی تجاری را ارائه دهد.

هواپیمای Wisk دارای شش روتور جلو است که هر کدام به پنج پره مجهز شده اند. این روتور ها می توانند به صورت افقی یا عمودی حرکت کنند. هر کدام از شش روتور عقب نیز از دو پره تشکیل شده اند و فقط به صورت عمودی حرکت می کنند. به گفته این شرکت، Wisk Aero حداکثر سرعت ۱۲۰ گره دریایی و برد ۹۰ مایل (۱۴۰ کیلومتر) را ارائه می دهد و می تواند در ارتفاع ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ فوتی از سطح زمین پرواز کند.

رونمایی از تاکسی هوایی چهارنفره خودران wisk aero

این تاکسی پرنده بدون نیاز به خلبان انسانی و بصورت خودکار پرواز خواهد کرد و یک خلبان انسانی از راه دور بر آن نظارت می کند. این هواپیما از نظر تئوری از نقاط به اصطلاح عمودی واقع در پشت بام ساختمان ها نشست و برخاست می کند.

این شرکت امیدوار است که بتواند ظرف پنج سال آینده یک سرویس تاکسی هوایی راه اندازی کند و پیش بینی کرده است که می تواند سالانه حدود ۱۴ میلیون پرواز در ۲۰ بازار بزرگ جهانی انجام دهد.

رونمایی از تاکسی هوایی چهارنفره خودران wisk aero

تاکسی های هوایی که گاهی اوقات به اشتباه با عنوان «ماشین های پرنده» شناخته می شوند، در اصل هلیکوپتر هایی هستند که موتور های گازی پر سر و صدا و آلوده کننده ندارند. اگرچه آن ها نیز از صدای خاصی برخوردار خواهند بود. علاوه بر Wisk، شرکت هایی مانند Joby Aviation، Volocopter، Ehang و Archer نیز ادعا کرده اند که در آستانه راه اندازی خدمات این چنینی در سراسر جهان هستند.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط