راهکار جدید دانشمندان برای از بین بردن سوسک های مزاحم!
سرویس علم و فناوری - محققان در آخرین تلاش خود رویکرد کاملا جدیدی را برای از بین بردن سوسک‌های مزاحم اتخاذ کرده‌اند؛ از بین بردن حشرات با استفاده از پرتو‌های لیزر.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فرارو - تاکنون تلاش های زیادی برای از بین بردن حشرات موزی و سوسک ها با درجه های موفقیت متفاوت انجام شده است. یکی از اشکالات اصلی حشره کش ها خطرناک بودن آن ها برای سلامتی انسان، حیوانات خانگی و محیط زیست است. محققان در آخرین تلاش خود رویکرد کاملا جدیدی را برای این مشکل اتخاذ کرده اند؛ از بین بردن حشرات با استفاده از پرتو های لیزر.

به گزارش فرارو به نقل از rahnamato، محققان پیش از این نیز یک دستگاه مبتنی بر هوش مصنوعی برای کشتن پشه ها ساخته بودند. در تلاش جدید، آن ها دستگاه قبلی را به منظور نابود کردن سوسک ها اصلاح کردند. طراحی این دستگاه کاملا ساده است.

محققان کار خود را با یک Jetson Nano آغاز کردند؛ یک دستگاه الکترونیکی کوچک که نرم افزار یادگیری ماشینی را اجرا می کند. آن ها با اضافه کردن دو دوربین، یک گالوانومتر و یک لیزر قابل تنظیم به این دستگاه تلاش کردند تا دستگاه جدیدی بسازند.

محققان ابتدا این دستگاه را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند. آن ها دریافتند که دستگاه جدیدشان می تواند سوسک ها را با دقت شناسایی و پرتو لیزر را به آن ها بتاباند. آن ها همچنین توانستند لیزر را به گونه ای تنظیم کنند تا انواع مختلفی از ضربه ها را پرتاب کند. می توان پرتو ها را طوری تنظیم کرد که سوسک ها را بی هوش کند و یا آن ها را بکشد.

محققان تاکنون هیچ تمایلی برای بازاریابی این دستگاه از خود نشان نداده اند. آن ها تصاویر مورد نیاز برای آموزش ساخت این دستگاه را در GitHub و مجموعه داده های ردیابی را در kaggle.com به اشتراک گذاشته اند. اکنون هر شخصی می تواند با استفاده از استراتژی مشخص شده در این مقاله دستگاه مورد نظر خود را بسازد.

هزینه موردنیاز برای ساخت این دستگاه حدود ۲۵۰ دلار اعلام شده است. محققان هشدار می دهند که برای ساخت آن باید موارد ایمنی توسط افراد رعایت شود، زیرا هدایت لیزر مورد استفاده به چشم، ممکن است باعث نابینایی شود.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط