کشف اتفاقی سوسک منقرض شده توسط یک دانشجو!

کشف اتفاقی سوسک منقرض شده توسط یک دانشجو!

۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۲ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس علم و فناوری - سوسک‌ها برای حفظ محیط زیست در جزیره بسیار مهم هستند، زیرا آن‌ها به عنوان بازیافت کنندگان حیاتی مواد مغذی عمل می‌کنند و تجزیه کننده‌ها را تسریع می‌کنند و برای گونه‌های دیگر غذا فراهم می‌کنند.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فرارو - یک دانشجوی زیست شناسی در استرالیا به طور تصادفی یک سوسک را که تصور می شد ۸۰ سال پیش منقرض شده است، دوباره پیدا کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، یک سوسک کمیاب پس از بیش از ۸۰ سال که تصور می شد منقرض شده است، در استرالیا مجددا کشف شد. گفتنی است که این سوسک فقط در استرالیا یافت می شود.

این سوسک چوب خوار در پای یک درخت انجیر هندی در جزیره "لرد هاو" با اندازه ۲۲ در ۴۰ میلی متر دوباره یافت شده است.

همانطور که دانشگاه سیدنی می گوید، یک دانشجوی زیست شناسی این سوسک بزرگ، بدون بال و چوب خوار را که تنها در جزیره لرد هاو استرالیا یافت می شود و تصور می شد از دهه ۱۹۳۰ منقرض شده، دوباره کشف کرده است.

ماکسیم آدامز دانشجوی رشته زیست شناسی در دانشکده علوم زیستی دانشگاه سیدنی می گوید: در ۱۰ ثانیه اول فکر می کردم اشتباه می کنم. من اولین صخره را زیر این درخت عظیم الجثه بلند کردم و این سوسک را آنجا مشاهده کردم.

نیکلاس کارلایل، دانشمند دپارتمان برنامه ریزی و محیط زیست نیوساوث ولز (DPE) که همراه آدامز در حال کاوش بود، گفت: ما خانواده هایی از آن ها را پیدا کردیم که همه آن ها زیر همین درخت انجیر بودند.

اعتقاد بر این بود که این سوسک نادر از جزیره لرد هاو که از چوب تغذیه می کند با نام علمی "Panesthia lata" زمانی در سراسر این مجمع الجزایر رایج بوده است و پس از ورود موش ها به این جزیره در سال ۱۹۱۸ ناپدید شده است.

طی چند دهه بعد، جستجو ها گروه های پراکنده ای از بستگان نزدیک این سوسک را در دو جزیره کوچک پیدا کردند. با این حال، این گروه تازه شناسایی شده از نظر ژنتیکی از آن گروه متمایز بود.

آتیکوس فلمینگ از مقامات جزیره لرد هاو درباره این کشف گفت: این خبر بسیار خوبی است، زیرا بیش از ۸۰ سال از آخرین مشاهده این نوع سوسک می گذرد.

وی افزود: جزیره لرد هاو مکانی بسیار دیدنی است. این جزیره قدیمی تر از جزایر گالاپاگوس است و ۱۶۰۰ گونه از بی مهرگان بومی را در خود جای داده است که نیمی از آن ها در هیچ کجای دیگری در دنیا یافت نمی شوند.

سوسک ها برای حفظ محیط زیست در جزیره بسیار مهم هستند، زیرا آن ها به عنوان بازیافت کنندگان حیاتی مواد مغذی عمل می کنند و تجزیه کننده ها را تسریع می کنند و برای گونه های دیگر غذا فراهم می کنند.

پروفسور لو رئیس آزمایشگاه اکولوژی مولکولی، تکامل و فیلوژنتیک در دانشکده علوم زیستی و محیطی دانشگاه سیدنی می گوید: هنوز چیز های زیادی برای یادگیری وجود دارد. ما امیدواریم که زیستگاه، رفتار و ژنتیک آن ها را مطالعه کنیم و از طریق آزمایش های بیشتر در جزیره درباره چگونگی زنده ماندن آن ها بیشتر بیاموزیم.

شورای تحقیقات و بنیاد علوم استرالیا این مطالعه را که توسط دانشگاه سیدنی با همکاری دپارتمان برنامه ریزی و محیط زیست و همچنین موزه جزیره لرد هاو هدایت می شود، تامین می کنند.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط