ایلان ماسک تا 6 ماه دیگر همه را غافلگیر می کند!

ایلان ماسک تا 6 ماه دیگر همه را غافلگیر می کند!

۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۷ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس علم و فناوری - ایلان ماسک در رویداد Show and tell نورالینک ابراز امیدواری کرده که تا 6 ماه دیگر تراشه این شرکت درون مغز انسان کاشته شود. ...

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از برترین ها - دیجیاتو: ایلان ماسک در رویداد «Show and tell» نورالینک ابراز امیدواری کرده که تا ۶ ماه دیگر تراشه این شرکت درون مغز انسان کاشته شود. نورالینک، یکی از شرکت های تحت مدیریت ثروتمندترین فرد جهان یعنی ایلان ماسک، پس از مدت ها انتظار رویداد «Show and tell» را برگزار کرد. در این رویداد، مدیرعامل این شرکت اعلام کرد که احتمالاً طی ۶ ماه آینده، نورالینک قادر به کاشت تراشه درون مغز انسان خواهد بود.

ایلان ماسک تا 6 ماه دیگر همه را غافلگیر می کند!

نورالینک که در زمینه توسعه رابط مغز-کامپیوتر فعالیت دارد، می خواهد با کاشت تراشه درون مغز بیماران، امکان حرکت و برقراری ارتباط را دوباره برای آن ها فراهم کند. این شرکت سال هاست شروع به آزمایش تراشه اش روی حیوانات کرده و می خواهد برای شروع آزمایش های انسانی از رگولاتوری آمریکا تأییدیه بگیرد، اما تا به امروز موفق به چنین کاری نشده است.

ایلان ماسک گفته پیش از آزمایش انسانی، می خواهد درباره عملکرد تراشه نورالینک مطمئن شود، اما مدارک را در اختیار FDA قرار داده است: «ما می خواهیم قبل از اینکه تراشه ای را درون انسان قرار دهیم، فوق العاده مراقب و درباره عملکرد آن مطمئن باشیم. البته فکر می کنم بیشتر مدارک را به FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) ارسال کرده ایم و فکر می کنم احتمالاً بتوانیم در حدود 6 ماه دیگر، اولین دستگاه نورالینک را در یک انسان داشته باشیم.»

ایلان ماسک تا 6 ماه دیگر همه را غافلگیر می کند!

به گفته رویترز، در حال حاضر سازمان غذا و داروی آمریکا واکنشی به گفته ایلان ماسک نشان نداده است.

براساس اعلام مدیرعامل نورالینک، این شرکت برای اولین آزمایش های انسانی خود دو فردی را در نظر گرفته که از نظر بینایی و همچنین حرکت دادن ماهیچه ها دچار مشکل هستند:

«حتی اگر فردی هرگز بینایی نداشته و نابینا به دنیا آمده باشد، همچنان باور داریم که می توانیم بینایی اش را برگردانیم.»

ایلان ماسک تا به امروز وعده های زیادی را درباره نورالینک مطرح کرده که اگرچه همه آن ها نویدبخش آینده ای روشن به خصوص برای افراد با بیماری های خاص هستند، اما تا به امروز عملکرد آن را در دنیای واقعی و روی انسان ها ندیده ایم. ثروتمندترین فرد جهان می خواهد با این تراشه به افراد معلول دوباره امکان حرکت بدهد و بیماری هایی مانند پارکینسون و آلزایمر را درمان کند.

در حالی که ایلان ماسک و شرکت تحت مدیریتش تا به امروز چندین بار خواهان دریافت تأییدیه از FDA برای شروع آزمایش ها شده اند و در این مسیر شکست خورده اند، شرکت رقیب آن ها چند ماه پیش به این مهم دست یافت. شرکت Synchron در تیرماه توانست در مغز یک بیمار آمریکایی، تراشه قرار دهد.

حالا باید منتظر ماند و دید جدیدترین وعده ایلان ماسک عملی می شود یا خیر. شاید این بار و تا اواسط 2023، تراشه نورالینک برای آزمایش های بالینی در مغز افراد کاشته شود.

اخبار گوناگون در برخط