جزئیات حمایت از دانش بنیان ها  -  مبلغ تسهیلات هر شرکت چقدر است؟
سرویس علم و فناوری - درحالی‌که پیش از این، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری اعلام کرده بود که از شرکت‌های دانش‌بنیان آسیب دیده حمایت می‌کند، حالا این صندوق از جزئیات حمایت از این شرکت‌ها که در حوزه کسب‌وکارهای اینترنتی فعال هستند، خبر داده است.

به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از همشهری - رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی محل تامین اعتبار حمایت از دانش بنیان های فعال در کسب وکارهای اینترنتی آسیب دیده طی مدت اخیر را بند «ب» تبصره۱۶ قانون بودجه۱۴۰۱ کشور اعلام کرده بود. طی ۲/۵ماه گذشته، نهادهای امنیتی به خاطر ناآرامی ها تصمیم گرفتند که محدودیت هایی در اینترنت و همچنین فیلتر اینستاگرام و واتساپ ایجاد کنند.

این موضوع باعث شد، حوزه اقتصاد دیجیتال کشور و کسب وکارهایی که به طور غیرمستقیم با کسب وکارهای اینترنتی همکاری می کردند، دچار آسیب شوند. حتی اپراتورهای تلفن همراه و شرکت ملی پست هم از این آسیب ها در امان نماندند و آمارها حکایت از کاهش درآمد آنها دارد. این خسارت ها باعث شد که از حدود یک ماه پیش، بسته های حمایتی مختلف از سوی دولت برای جبران خسارات کسب وکارهای اینترنتی در دستور کار قرار بگیرد که قابل توجه ترین بسته مربوط به کسب وکارهای اینترنتی و پلتفرم ها بود. هفته گذشته هم بسته حمایت از فریلنسرها رونمایی شد و حالا جزئیات حمایت از دانش بنیان ها اعلام شده است.
 
تسهیلات یک میلیارد تومانی
به گزارش همشهری، شرکت های دانش بنیان و خلاقی که تحت پوشش حمایت ها قرار می گیرند، عموما در یکی از حوزه های «پلتفرم های کاربردی و کسب وکاری»، «نرم افزارهای محتوامحور»، «آموزش مجازی» یا «صنعت بازی های اینترنتی» فعالیت می کنند یا بازاریابی و فروش محصولات آنها از طریق پلتفرم های خارجی انجام شده است.
علی وحدت، رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، یکی از جهت گیری های راهبردی این صندوق را حمایت از شرکت ها در شرایط خاص می داند و به همین خاطر مبلغ تسهیلات هر شرکت را معادل ۶ برابر مجموع هزینه های حقوق و دستمزد شرکت، براساس لیست بیمه مهرماه ۱۴۰۱ اعلام کرده است.
او سقف تسهیلاتی را که به طور مستقیم از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت های دانش بنیان تعلق می گیرد، یک میلیارد تومان اعلام کرده اما در عین حال می گوید: «شرکت هایی که میزان تسهیلات آنها بیش از یک میلیارد تومان باشد، برای دریافت تسهیلات از محل منابع اهرمی صندوق نوآوری و شکوفایی به شبکه بانکی معرفی خواهند شد.»
این در حالی است که تسهیلات شرکت های خلاق هم تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان و از طریق عاملیت صندوق های پژوهش و فناوری پرداخت می شود.
 
شرکت های مشمول
رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین به شرایط شرکت های مورد توجه در این بسته حمایتی اشاره کرد و گفت: ملاک تشخیص آسیب دیدگی این شرکت ها، کاهش حداقل ۲۰درصدی تعداد نصب، کاربر فعال، میزان بازدید یا ترافیک داده آنها در مهر۱۴۰۱ در مقایسه با مرداد ۱۴۰۱ است.
وحدت همچنین تأکید کرد که این تسهیلات شامل شرکت هایی می شود که دارای سوابق فروش هستند و فروش سال۱۴۰۰ آنها کمتر از ۵۰میلیارد تومان باشد.
به گفته او، «این تسهیلات از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق های پژوهش و فناوری با نرخ ۹درصد و با حداقل تضامین و وثایق موردنیاز و از طریق بانک های همکار صندوق با نرخ ۱۲درصد پرداخت می شود.»رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، همچنین زمان آغاز بازپرداخت تسهیلات را ۶ ماه پس از تاریخ دریافت آن به وسیله شرکت اعلام کرد.
 
اهمیت کسب وکارهای اینترنتی
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور هم با اشاره به نقش کسب وکارهای اینترنتی و پلتفرم ها در افزایش بهره وری، خلق ثروت و ایجاد اشتغال در کشور گفت: «طی ۲ماه اخیر، فعالیت شماری از کسب وکارهایی که از بستر اینترنت و فضای مجازی برای ارائه خدمات و محصولات خود استفاده می کردند با مشکلاتی مواجه شده است.»
روح الله دهقانی فیروزآبادی همچنین به اهمیت این شرکت ها در توسعه اقتصاد و اشتغال اشاره کرد و ادامه داد: «دولت با تدوین و ابلاغ آیین نامه حمایت از کسب وکارهای اینترنتی، تلاش می کند تا خسارت های ناشی از اختلالات اینترنت را برای این کسب وکارها به حداقل برساند و فضایی را فراهم کند تا آنها بتوانند با بهره گیری حداکثری از زیرساخت ها و بسترهای داخلی و پایدار، نقش مؤثری در توسعه اقتصاد و اشتغال داشته باشند.»
او با اشاره به نقش صندوق نوآوری و شکوفایی در تامین مالی شرکت های دانش بنیان عنوان کرد: «از آنجا که تعداد قابل توجهی از پلتفرم ها و کسب وکارهای اینترنتی آسیب دیده، در گروه شرکت های دانش بنیان و خلاق هستند، صندوق نوآوری و شکوفایی نیز بسته ای برای کمک به این شرکت ها تدارک دیده تا با این اقدام، فرصت مناسبی برای بهبود این کسب وکارها و انطباق با شرایط پیش آمده را فراهم کند.»

منبع: روزنامه همشهری

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط