هدر دادن بودجه بیت المال توسط اصلاح طلبان  -  ناصر امانی: تخلفات شهرداری را به مراجع قضایی ارجاع می دهیم + ویدیو
سرویس فیلم - 38 هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری جزو بدهی های بانکی است. 9 هزار میلیارد تومان از بدهی های شهرداری مربوط به بدهی ارگان ها، سازمان ها و نهادهای بیرونی است. 7500 میلیارد تومان نیز بدهی به پیمانکاران است که جمع آن 65 هزار میلیارد تومان است. حال با توجه به گفته های اقای زاکانی باید ببینیم این 15 هزار میلیارد برای چه چیزی افزوده شده است ...


دانلود ویدیو

به گزارش سرویس فیلم برخط نیوز به نقل از رکنا - بدهی شهرداری تهران مسئله ای است که در هر دوره از مدیریت بارها به آن پرداخته شده است و در 4 سال گذشته مسئولین مدیریت شهری شهرداری تهران و شورای اسلامی شهر تمام مشکلات شهر را روی دوش بدهی های باقی مانده از زمان آقای قالیباف می گذاشتند این در حالی است که علیرضا زاکانی شهردار تهران درباره بدهی های شهرداری اعلام کرد که شهرداری تهران ۸۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد که ۱۲.۵ هزار میلیارد باید بابت آن سود بانکی پرداخت.

این رقم در حالی از سوی شهردار تهران مطرح شد که محمدعلی نجفی (24 دی 96) زمانی که شهرداری تهران را تحویل گرفته بود اعلام کردکه دیون و بدهی شهرداری تهران که تاکنون ثبت شده است 29 هزار و 500 میلیارد تومان است که 65 درصد از این بدهی به بانک ها است. ضمن اینکه 22 هزار و 600 میلیارد تومان نیز دیون و بدهی های شهرداری تهران است که هنوز ثبت نشده است اما این رقم قطعا قطعی است.

جمع بدهی گفته شده توسط نجفی 52هزار و 100 میلیارد تومان بود که طبق گفته علیرضا زاکانی تنها در 4 سال 28 هزارمیلیارد تومان بدهی به بدهی های شهرداری اضافه شده است.

بدین ترتیب اصلاح طلبان در مدت 4 سال 28 هزار میلیارد تومان به بدهی های شهرداری تهران افزودند و رفتند.

ناصر امانی نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران درباره صحبت های مطرح شده توسط آقای زاکانی درباره 28 میلیارد تومان بدهی جدید شهرداری در 4 سال گذشته مطرح کرد: این بدهی ها برای تسهیلاتی است که در این چهار سال از بانک ها گرفته شده و همچنین از سال 96 تا 99 و حتی 1400 اوراق مشارکت زیادی را شهرداری منتشر کرده است که برای سال 1396 و 1397 سه هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده است و در سال 1399 نیز چهار هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده است. برای سال 1400 نیز سه هزار و پانصد میلیارد تومان منتشر شده است که همه این اعداد هم تاریخ سررسید و هم سود به همراه دارد که شهرداری باید آن را پرداخت کند.

او ادامه داد: شهرداری باید روزانه 100 میلیارد تومان سود اوراق مشارکت را پرداخت کند و این عدد قابل توجهی است. مسئولین مالی آماری که به ما به عنوان کمیسیون بودجه داده اند بدهی شهرداری را 65 هزار میلیارد تومان نشان می دهد اما آقای زاکانی بدهی های شهرداری را 80 هزار میلیارد تومان اعلام کرده است. حال باید مسئولین مالی شهرداری توضیحی به ما درباره این اختلاف لیست بدهند.

امانی تاکید کرد: 37 الی 38 هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری جزو بدهی های بانکی است. 9 هزار میلیارد تومان از بدهی های شهرداری مربوط به بدهی ارگان ها، سازمان ها و نهادهای بیرونی است. 7500 میلیارد تومان نیز بدهی به پیمانکاران است که جمع آن 65 هزار میلیارد تومان است. حال با توجه به گفته های اقای زاکانی باید ببینیم این 15 هزار میلیارد برای چه چیزی افزوده شده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه درباره این مسئله که شورا و شهرداری دوره گذشته تمام کاستی ها را به گردن بدهی های قالیباف می انداختند اما حالا خودشان بدون حتی یک پروژه عمرانی بزرگ شهر را با انباشتی از بدهی رها کرده و رفته اند توضیح داد: با وجود تمام مشکلات شهر و کمبودهایی که تهران با آن روبرو است، این دوستان تنها در دو منطقه از تهران نزدیک 40 میلیارد تومان فقط برای توسعه مسیر دوچرخه سواری هزینه کرده اند. آیا با این همه محلات محروم تهران که مردم برای حداقل های زندگی با مشکل روبرو هستند آیا چنین خرج هایی درست بوده است؟ ما حتما این موضوعات را بررسی کرده و از طریق رسانه ها به افکار عمومی اعلام خواهیم کرد.

امانی در پایان درباره این مسئله که آیا به مقامات قضایی نیز ارجاع داده خواهد شد گفت: اگر تخلفی صورت گرفته باشد حتما به مراجع ذیربط ارجاع داده می شود. اما بیشتر این بدهی ها به دلیل گرفتن وام است. حال اگر تخلفی را ببینیم حتما آن را ارجاع خواهیم دارد.

منبع : رکنا