درگذشت آخرین بازمانده تاریخ کهن ایلامیان در خوزستان + ویدیو

درگذشت آخرین بازمانده تاریخ کهن ایلامیان در خوزستان + ویدیو

۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۸ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس فیلم - او را آخرین بازمانده تاریخ ایلامیان می دانستند، مردی ۷۰ ساله متولد روستای تاریخی کولفرح که نامش با آثار تاریخی شهرستان ایذه در استان خوزستان پیوند خورده است. ...


دانلود ویدیو

به گزارش سرویس فیلم برخط نیوز به نقل از رکنا - عبدالرحیم اسدپور آخرین بازمانده و میراث دار تاریخ کهن ایلامیان صبح امروز ۲۲ مهرماه در بیمارستان شهدای شهرستان ایذه استان خوزستان از دنیا رفت. عبدالرحیم اسدپور را بیشتر با نام «بلیطی» می شناختند. مردی که خود تاریخ شفاهی و  بخشی از تاریخ ایران در دوره ایلامیان بود.

عبدالرحیم اسدپور را آخرین بازمانده تاریخ ایلامیان می دانستند، مردی ۷۰ ساله متولد روستای تاریخی کولفرح که نامش با آثار تاریخی شهرستان ایذه در استان خوزستان پیوند خورده است.

گردشگران و توریست های داخلی و خارجی با نام و کلام او آشنا بودند و در حوزه  میراث بانی کشور نامی آشنا داشت. او دلبستگی ویژه ای به تاریخ و فرهنگ داشت و از کودکی با تاریخ کهن ایلام آشنا بود و در دوران حیات ۷۰ ساله اش، با پژوهشگران، نویسندگان و جهانگردان بسیاری از نزدیک دیدار و گفت و گو داشته است.

زنده یاد اسدپور به واسطه ممارست و تیمارداری مواریث فرهنگی کشور و عشقی که به آثار تاریخی موجود در زادگاه خود داشت، سرانجام  در سال ۱۳۸۰ به عنوان میراث بان، به استخدام سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور درآمد و با ترمیم خانه پدری خود واقع در دره کول فرح ایذه، شبانه روز به نگاهبانی و مراقبت از آثار تاریخی موجود در این دره همت می گماشت.

این مرد ایراندوست سرانجام پس از یک دوره بیماری و بر اثر کهولت سن، صبح امروز برای همیشه بدرود حیات گفت و با مرگش، قسمتی از تاریخ شفاهیِ فرهنگ و میراث استان خوزستان را با خود به قلب تاریخ برد.

سید حکمت اله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان نیز در پیامی درگذشت این انسان فرهیخته را به جامعه فرهنگی استان خوزستان و کشور تسلیت گفت.

منبع: ایلنا

منبع : رکنا