اومیکرون چیست؟ + ویدیو

اومیکرون چیست؟ + ویدیو

۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۹ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس فیلم - جدیدترین علائم کرونای اومیکرون را در ادامه بخوانید. ...


دانلود ویدیو

به گزارش سرویس فیلم برخط نیوز به نقل از رکنا - اومیکرون سویه جدیدی از ویروس کروناست. اومیکرون در آفریقای جنوبی شناسایی شده است. گونه «1.1.529B.»، توسط سازمان بهداشت جهانی، اومیکرون «Omicron» نام گذاری شده است. جدیدترین علائم کرونای اومیکرون را در این مطلب مشاهده خواهید کرد. فیلمی از نگرانی ها تا واکنش های جهانی درباره اومیکرون را ببینید.

متخصصان اعلام کردند که تا کنون هیچ علامت غیر عادی به دلیل آلوده شدن به گونه اومیکرون ویروس کرونا گزارش نشده است.

اخیراً سویه جدیدی از ویروس کرونا با نام B.1.1.529 در آفریقای جنوبی شناسایی شد که سازمان جهانی بهداشت (WHO) آن را اومیکرون (Omicron) نامید. اومیکرون همانند نام های قبلی آلفا، بتا، گاما و دلتا یکی از حروف الفبای یونانی است و جایگزین B.1.1.529 خواهد شد. این سویه تاکنون در آفریقای جنوبی، بوتساوانا، بلژیک، هنگ کنگ و اسرائیل شناسایی شده است، به نظر می رسد که اومیکرون یکی از تغییریافته ترین موارد جهش ویروس کرونا است.

متخصصان معتقدند که این سویه جدید با جهش های بسیار زیادی که دارد می تواند اثربخشی واکسن های موجود را کاهش دهد و به موضوع نگران کننده ای تبدیل شود. تعداد بالای جهش های اسپایک در گونه اومیکرون (Omicron) که در حال حاضر ۳۲ مورد است بسیار نگران کننده است زیرا نشان می دهد که این ویروس در برابر واکسن ها مقاوم است و قدرت انتقال پذیری زیادی دارد. البته چندین هفته طول می کشد که تأثیر این گونه از ویروس کرونا به خوبی بررسی شود.

گونه غالب ویروس کرونا چیست؟

در حال حاضر دلتا گونه غالب ویروس کرونا در سطح جهان در نظر گرفته می شود که برای اولین بار در هند شناسایی شد و قدرت سرایت پذیری آن از گونه های دیگر بیشتر است. سویه جدید ویروس کرونا نیز به راحتی منتقل می شود، زیرا پروتئین اسپایک آن نسبت به انواع قبلی در زمینه ورود به سلول های میزبان انسان قوی تر عمل می کند. تقریباً دو ماه طول کشید تا سازمان جهانی بهداشت گونه دلتا را جز ویروس های نگران کننده قرار داد، اما گونه اومیکرون تنها طی ۷۲ ساعت پس از شناسایی در این دسته بندی قرار گرفت.

سویه جدیدی از ویروس کرونا تحت عنوان «1.1.529B.» در آفریقای جنوبی شناسایی شده و مقامات آن کشور معتقدند که این موضوع نگران کننده است. گونه «1.1.529B.»، توسط سازمان بهداشت جهانی، اومیکرون «Omicron» نام گذاری شده است.

جهش های ویروس کرونا

جهش های ویروس کرونا ممکن است منجر به پیدایش و گسترش گونه های نگران کننده ویروس شود و در عرض چند ماه در سراسر جهان منتشر شود. متخصصان اعلام کردند که تاکنون هیچ علامت غیر عادی به دلیل آلوده شدن به گونه اومیکرون ویروس کرونا گزارش نشده است، حتی ممکن است افرادی که به این گونه از ویروس کرونا آلوده می شوند، نوع بدون علامت بیماری را تجربه کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در اروپا اخیراً اعلام کرده است که میزان خطر گونه اومیکرون برای این قاره بسیار بالا ارزیابی می شود، بنابراین بسیاری از کشورهای جهان در واکنش به شناسایی گونه اومیکرون در آفریقای جنوبی تصمیم گرفتند همه پروازها از این کشور را متوقف کنند. آمریکا و استرالیا آخرین کشورهایی بودند ک سفر از آفریقای جنوبی و چند کشور دیگر را به حالت تعلیق درآوردند.

منبع : رکنا